Tijekom trudnoće hormoni estrogen i proestrogen povećavaju protok krvi u vašemu tijelu, što uključuje i usta.To znači da vam desni mogu postati osjetljivije, kažu stomatolozi. Mogu nateći, pocrvenjeti i upaliti se – a to stanje nazivamo trudnički gingvitis.
Najočitiji je simptom ovoga stanja krvarenje desni, ali nemojte paničariti ako ugledate malo krvi dok perete zube. I nemojte da vas to odvrati od četkanja zubi. Trebate prati zube barem dva puta dnevno po dvije minute, pastom za zube koja sadrži fluorid. Električna četkica za zube može biti dobra za bolne desni ako ima senzor pritiska koji se zacrveni pritisneteli četkicu prejako. To vrijedi i za zubni konac. Tek 60% zuba očisti se samo četkanjem pa koristite i zubni konac kako biste se u potpunosti riješili zubnog plaka i bakterija oko desni.
Nemojte izbjegavati odlazak zubaru
Svi mi u sklopu obveznog zdravstvenog osiguranja imamo pravo na svoga osobnog zubara, samo je važno prijaviti se kod onoga koji ima sklopljen ugovor s HZZO-om. To je osobito bitno tijekom i nakon trudnoće jer je u tome osjetljivom razdoblju bitno ići napreglede svakih tri do šest mjeseci.
Kozmetički zubni tretmani kao što su izbjeljivanje zuba ili skidanje zubnog kamenca ipak je najbolje ostaviti za razdoblje nakon porođaja. Ako imate ozbiljne tegobe sa zubima, kao što su problemi s korijenskim kanalima, vaš će zubar odvagnuti koliko vam je potreban tretman i kakav bi on učinak mogao imati na dijete. A ako vam treba staviti ispunu u zub (plombu), stomatolog će se tijekom trudnoće češće odlučiti za bijelo punjenje nego za metalne amalgamske ispune. Rendgensko snimanje zuba tijekom trudnoće zabranjeno je jer je štetno za nerođenu bebicu.
Pronađite ravnotežu
Jutarnje mučnine mogu vam uništiti zube. Ako često povraćate, želučana kiselina može biti pogubna za vašu zubnu caklinu. Slini treba oko sat vremena da neutralizira kiselinu u vašim ustima pa odmah isperite usta vodom ili antibakterijskom vodicom za ispiranje usta koja sadrži fluorid, ili nakon povraćanja žvačite žvakaću gumu bez šećera. Nemojte prati i četkati zube odmah nakon povraćanja jer kiselina omekšava zubnu caklinu i čini je sklonijom eroziji. Stoga radije pričekajte barem sat vremena pa ih tek tada operite. Kad četkate zube, nježno prijeđite četkicom po stražnjim zubima i jeziku kako ne biste ponovo osjetili potrebu za povraćanjem.
Vodite računa o prehrani
Od zdrave hrane neće profitirati samo vaša beba, zdrava će hrana očuvati i vaš lijep osmijeh. Nastojte jesti što raznovrsnije voće i povrće koje je bogato vitaminom C, savjetuju nutricionisti. Citrusi, bobičasto voće, brokula i mahune dobar su izbor. Također je važno jesti hranu koja uključuje kalcij i vitamin D, koji su bitni za zdravlje zuba. Mlijeko, sir, jogurt, zeleno lisnato povrće poput kelja ili špinata, cjelovite žitarice i maslac osigurat će vam sve te hranjive tvari.
PROMJENE KOJE NE SMIJETE ZANEMARITI
-Veoma upaljene desni – mogle bi biti simptom paradentoze koja je povezana s povećanim rizikom od preuranjenog porođaja ili niskom porođajnom težinom bebe.
– Zubobolja ili napuknut zub – odmah popravite pokvarene zube jer u suprotnom može doći do infekcija.