Iako su maleni rastom, djeca su od rođenja pojedinci čije potrebe i želje ne smijemo zanemarivati. Bilo da se igramo, razgovaramo ili ih hranimo, djeci od najranije dobi moramo iskazivati poštovanje. Tako ćemo im pomoći da razviju samopouzdanje, a ujedno ih i naučiti kako da se izbore za sebe – bilo u društvu ili obitelji.
A znate li jedan od najboljih načina da svojemu mališanu dokažete da je za vas, iako je mali, zapravo velika “faca”? Osigurajte mu mjesto za svojim kuhinjskim stolom. Naravno, u prikladnoj hranilici za bebe.
Kad je pravo vrijeme za to?
Da se uključi u društvo odraslih, djetetu treba omogućiti što prije. No, pritom ne mislimo na to da pohrlite i da djetešce postavite u stolicu prije nego što uopće može sjediti. Nikako! Idealno je vrijeme za prvi obiteljski ručak kad beba navrši šest mjeseci. No, ni to ne vrijedi za svu djecu. Ako vaša beba ne želi u stolac, nemojte ju forsirati i ići preko granica njegovih/njezinih mogućnosti. Kad bude spremno, maleno stvorenje samo će “uskočiti” u hranilicu.
Kako se ponašati prema djetetu u stolici?
Jesti u krugu obitelji za najmlađeg je člana uzbudljiva pustolovina. Od silna ushita mnogi od njih neće ni gledati hranu pa pustite svojeg mališana da istražuju okolinu. Reakcije će biti raznovrsne: jedni će brljaviti po kašici, drugi će se igrati žlicom, a treći, maleni gurmani, od ruke do nosa privlačit će mrkvu, jabuku ili “nepoznate predmete”, poput očišćene kosti pilećeg batka… Oko sebe će ostaviti neviđen nered, pa se pripremite na to da ćete kalorije unesene ručkom potrošiti ribajući pod i namještaj u blagovaonici.
Ali, obrok za stolom donosi i niz lijepih stvari. Osim što povezuje obitelj i osigurava vam zajedničke trenutke ispunjene smijehom i veseljem, hranjenje bebe u hranilici idealna je prilika da napravite najljepše fotografije svojeg bebača. Potomak od glave do pete umrljan špinatom ili maleni viking s kostima u ruci slike su koje će vas nasmijavati i u starosti. Zato ne gubite vrijeme: čim dijete stavite u hranilicu, zgrabite fotoaparat.
Ostale dobrobiti hranilice
Vaš mališan uči i iz “igranja” s hranom. Bacanje povrća na pod, stiskanje i mrljanje kruha i voća načini su za upoznavanje namirnica. Ne osuđujte ga zbog toga nego se uključite u taj proces!
Iako beba u početku neće znati držati žlicu, zbog vježbe i navike kupite jednu običnu, plastičnu. Tako ćete ohrabriti dijete da se samo hrani, bez obzira na to koliko će se pritom uprljati.
Vaša će beba vjerojatno istu radnju ponavljati i kad se radi o čaši, što će za vas značiti mokar i ljepljiv pod. Zato je možda najbolje da prije objeda dio poda na kojem ste predvidjeli “bojišnicu” obložite vrećicama za smeće. To će vam umnogome olakšati čišćenje.
Zapamtite da se preko trnja uvijek dolazi do zvijezda, pa tako i ovoga puta. Hraneći se za vašim stolom mališani počinju usvajati lijepo ponašanje. Zato je jako bitno da roditelji – kad jednom krenu s hranidbenim lekcijama – budu ustrajni u učenju manira za stolom, jer to djetetu pomaže ne samo pri podizanju samopouzdanja nego i pri razvijanju važnih društvenih vještina.
Naučit će da postoje redoviti obroci koji se jedu tek kad je hrana na stolu te da se hrana stavlja u usta, a ne baca po podu (iako će u početku sadržaj bebina tanjura glavnom tamo završavati).
Kako ispravno sjediti u hranilici?
Dijete u hranilicu ili stolicu za bebe uvijek mora biti ispravno stavljeno (prije nego što ju počnete koristiti, pogledajte upute za uporabu) i osigurano na propisan način. Iako vam se čini da remenčići oko trbuha i nožica sputavaju vaše dijete, znajte da niste u pravu. Koristeći sigurnosne mjere, dijete osiguravate od pada iz stolice, ali ga i navikavate da u budućnosti, za vrijeme obroka, ne ustaje samovoljno i odlazi od stola.
Zahvaljujući hranilici, uspostavit ćete dobre navike u prehrani i dijete uvijek hraniti na uobičajenome mjestu za jelo – u kuhinji. Tako ćete svoje dijete upozoriti da jedenje ispred televizora, u spavaćoj sobi ili hodajući po kući nije dopustivo ni zdravo! A na tome će vam, sigurni smo, mnogi pozavidjeti.