Prema rezultatima mnogobrojnih istraživanja, tjelesno kažnjavanje, na duge staze, može biti samo kontraefekt u djetetovu ponašanju.
Kad ga udarite, dijete smatra da i ono ima pravo to učiniti
Djeca iz obitelji u kojima se pribjegava tjelesnom kažnjavanju sklonija su agresiji kao načinu rješavanja sukoba s braćom, prijateljima i kolegama iz razreda. Poznato je da djeca uče oponašajući odrasle. Kad vi udarite, poručujete djetetu da je u redu udarati druge ljude.
Dijete ćete poniziti batinama
Da bi dijete dobro postupalo, mora se dobro i osjećati. Ako razbije tanjur i vi ga udarite, ono će pomisliti: Nisam dobar. Tanjur koji sam razbio puno je vredniji od njega. Nakon udarca nema povratka ‒ čak ni zagrljaj nakon udarca, kao znak opraštanja, neće ukloniti težinu udarca: dijete će dugo osjećati udarac, i izvana i iznutra.
Batine samo potiču ljutnju
Djeca često doživljavaju tjelesno kažnjavanje kao nepravdu pa će kazna, umjesto da djeluje kako biste vi željeli, samo potaknuti dijete da bude još prkosnije. Čak i ako vam se učini da se složilo s vašim postupkom, dijete može „kuhati“ u sebi. Ispitujući svoje osjećaje nakon što su tjelesno kaznili dijete, roditelji shvaćaju da su samo dali oduška svojoj ljutnji. No, to može biti opasno i završiti ovisnošću koja će roditelje gurnuti u neprekinuti krug zlostavljanja.
Udaranjem omalovažavate i sebe
Duboko u sebi, roditelji koji djecu kontroliraju batinama također se ne osjećaju dobro. Često udare dijete u očaju, no kad kasnije shvate da to ne djeluje, osjećaju se još nemoćnije. Da biste djetetu bili autoritet, ono vam mora vjerovati i cijeniti vas, a ne bojati vas se.
Zapamtite da roditeljska uloga u odgoju djece nije kažnjavati ih nego usmjeriti prema boljem ponašanju.
Pohvalite i nagradite svoje dijete ‒ topli odnos pun povjerenja poticat će da radi ono što želite te da se lijepo ponaša i kad niste pokraj njega.
Foto: Freepik