Teško je ne zavidjeti bebi na mekanoj i sjajnoj koži koja zrači zdravljem. Ali kako beba raste, njezinoj će koži trebati posebna njega kako bi takva i ostala, osobito u svjetlu činjenice da su ekcemi u novorođenčadi sve češći.
Gotovo dvije trećine beba pati od problema kao što su suha koža i seboroični dermatitis, a više od polovine mama muče neka pitanja vezana uz bebinu kožu. Osip i crvenilo tipični su za novorođenčad jer je njihova koža veoma osjetljiva. No većina problema nestaje sama od sebe.
Bebina je koža pet puta tanja od kože odraslih, stoga je podložnija iritacijama od deterdženata, grinja, čak od blagih proizvoda za njegu kože. Osim ako bebi nije dijagnosticirana kožna bolest, stručnjaci vjeruju da prvih nekoliko mjeseci nije potrebno upotrebljavati posebne proizvode za kožu – osim kreme protiv pelenskog osipa. No neki liječnici savjetuju da bebu od prvog dana poslije kupanja mažete hidratantnim kremama, bez obzira na to ima li suhu kožu ili nema. Preporučuje se da kremu posebno namijenjenu bebama propiše liječnik. To će smanjiti opasnost od pojave ekcema i drugih problema koji mogu nastati kasnije.
Kako bebe rastu, na njihovoj se koži počinju razvijati prirodne bakterije kako bi je zaštitile, a mi vam donosimo savjete kako da se dotad uhvatite u koštac s najuobičajenijim problemima.
Milije
Oko polovina novorođenčadi na obrazima, nosu i bradi ima bijele točkice koje se zovu milije, a uzrokuju ih nerazvijene žlijezde lojnice i začepljene pore. Liječnička intervencija nije potrebna jer milije nestaju same od sebe, između šestog i osmog tjedna života.
Akne
Akne u beba uzrokuju hormoni koje u posljednjim fazama trudnoće majka prenosi na bebu, a nestaju same od sebe približno u dobi od šest tjedana. Nemojte ih istiskivati jer tako bebi mogu ostati ožiljci. Za razliku od akna u odraslih osoba, one u beba ne iziskuju nikakav poseban tretman i rijetko su nešto zbog čega bi se trebalo brinuti.
SUHOĆA
Ako koža vaše bebe ima sivkasti ton i suha je na dodir, možda joj treba emolijentna krema (liječnik može prepisati odgovarajuću). Neke kreme, uključujući i one prirodne, mogu izazvati iritaciju, a tradicionalna alternativa nije uvijek učinkovita. Maslinovo ulje popularan je lijek za suhu kožu, ali zapravo ju ne vlaži toliko, koliko ostaje na površini. Često je dobro upotrijebiti emolijentni dodatak za kupku bez mirisa, koji možete koristiti od prvog dana.
EKCEM
Simptomi ekcema najčešće su nadražena koža ili vidljive crvene ili suhe mrlje koje se mogu pojaviti u prvih nekoliko mjeseci. Dobra je vijest da one često nestaju redovitim nanošenjem emolijensa ili kratkotrajnom primjenom kortikosteroidne kreme za ublažavanje upala, koju može propisati vaš liječnik. Emolijentnu kremu upotrebljavajte svaki dan, osobito poslije kupanja, kako bi koža zadržala vlagu, a na njezinoj se površini stvorio zaštitni sloj. Istraživanja su pokazala kako ekcemi nestaju u 65 % djece do sedme godine života, odnosno u 74 % do dobi od 16 godina.
Bebe se češu, što pogoršava upale. Zato bebi redovito režite nokte ili joj navucite rukavice. Stručnjaci savjetuju i da ju ne kupate svaki dan – dva do tri puta tjedno je dovoljno – a u međuvremenu bebino lice, vrat i guzu možete prebrisati vlažnom pamučnom krpicom. Pranjem šamponom ispire se prirodna masnoća s kože, uslijed čega se može razviti ekcem. U tkanini se mogu zadržati ostaci deterdženta, pa za pranje bebine odjeće upotrebljavajte blaži, nebiološki prašak.
DISEBOROIČNI DERMATITIS – TJEMENICA
Tjemenicu karakterizira žućkasta, ispucala koža na bebinu tjemenu. To se može izliječiti kod kuće: u bebino tjeme utrljajte baby ulje i ostavite ga preko noći kako bi koža omekšala, i ujutro samo nježno iščetkajte ljuskice.
Specijalni šamponi protiv tjemenice sadržavaju blage deterdžente pogodne za bebe, ali nakon njihove uporabe dobro isperite bebinu kosu i kožu. Tjemenica će vjerojatno proći sama od sebe. Ipak, potražite znakove infekcije, odnosno upaljenu kožu, jer su u tom slučaju možda potrebni antibiotici.
PELENSKI OSIP
Pelenski osip uzrokuju ostaci mokraće i kakice na koži. Zato bebinu stražnjicu prvih nekoliko mjeseci redovito čistite pamučnom vatom i vodom kako biste spriječili nadraživanje te ju svakako svakog dana ostavite nekoliko minuta bez pelene. Za održavanje higijene kad ste u pokretu možete rabiti i vlažne maramice, samo pazite da su hipoalergenske.
Nakon svake promjene pelene nanesite i hidratantnu kremu, jer ona ima zaštitnu svrhu.
OPEKLINE OD SUNCA
Bebina je koža podložnija opeklinama od sunca od kože odraslih, stoga neka boravi u hladu što je više moguće. Zaštita od sunca iznimno je važna. Istraživanja su pokazala da ljudi koji su kao bebe bili previše izloženi suncu, u odrasloj dobi imaju veći rizik od melanoma i drugih karcinoma kože.
U ljetnim mjesecima bebu držite dalje od izravnih sunčevih zraka između 11 i 15 sati, a ako ste na otvorenom, upotrijebite kremu za zaštitu od sunca. Djeca trebaju kremu s najmanjim zaštitnim faktorom 50 te UVA zaštitom s najmanje tri zvjezdice (pet zvjezdica je najviša vrijednost). Ako na bebinu licu ili tijelu primijetite sićušne crvene točkice ili mrlje, vjerojatno je riječ o toplinskom osipu koji će nestati čim se ohladi.
VIRUSNI OSIPI
Ne postoje uvriježena pravila vezana uz virusne osipe, pa ako ste zabrinuti, najbolje je posjetiti liječnika. Nakon virusa djeca katkada dobiju bezopasan crveni osip, koji može nestati bez liječenja, ali ako se brinete, posjetite liječnika.
Osim katkad može biti znak bolesti, poput sindroma crvenog obraza ili bolesti dlanova, stopala i usne šupljine. I jedno i drugo je bezopasno i obično nestaje samo od sebe, ali za točnu dijagnozu potreban je liječnik.
Odmah posjetite liječnika ako…
Vaša beba ima osip i djeluje bolesno ili ima visoku temperaturu.
Sumnjate na meningitis. Primijetite li crvene ili ljubičaste mrlje, pritisnite bočnu stranu čiste čaše na osip. Ako koža ne izblijedi, odmah otiđite liječniku ili na hitnu pomoć. Drugi simptomi meningitisa uključuju neobičan plač, blijedu ili kožu posutu mrljama, gubitak apetita i oticanje mekanog dijela glave (fontanele).
PRIRODNO PROTIV KEMIJSKOG: Koji su proizvodi za kožu najbolji za vašu bebu?
Koliko je važno odabrati prirodne proizvode? Stručnjaci kažu sljedeće:
Prirodno nije uvijek najbolje. Brojni prirodni proizvodi sadržavaju ulja koja mogu izazvati ekcem. Smatra se da je maslinovo ulje blagotvorno, ali zapravo sadrži oleinsku kiselinu koja može nadražiti kožu.
Kemikalije mogu biti prirodne. Vlada nepovjerenje u konvencionalne proizvode koji sadržavaju petrokemikalije odnosno derivate naftne industrije, poput mekanog bijelog parafina. Ali bademovo ulje nije ništa prirodnije od ulja koje nalazimo ispod zemlje.
Izbjegavajte mirise. Ako nešto lijepo miriše, vjerojatno sadržava parfem koji može nadražiti kožu.
Kratko je slatko. Izbjegavajte duge popise sastojaka. Ako losion ima 25 sastojaka, bili ono prirodni ili ne, većina ih je nepotrebna.