Regresija sna bebe najčešće se događa u trenutku velikih životnih prekretnica, a ključ za rješenje problema je prepoznati koje su to prekretnice i kako se nositi s njima.
Oko devetog mjeseca života mališani doživljavaju dvije velike životne prekretnice: Postaju dovoljno snažni da se postave na noge i postaju svjesni svijeta oko sebe. I ovisnosti o roditeljima!
S devet mjeseci bebe već znaju sjediti i dizati se iz ležećeg u sjedeći položaj. A vježbanje te vještine postaje najzanimljivije kada je vrijeme za spavanje. I beba je u pravu! Vještina se treba vježbati, ali ne kada je vrijeme za spavanje. Stoga svojemu mališanu omogućite dovoljno vremena za istraživanje svojih novih mogućnosti tijekom dana i istodobno će se moriti i i biti vrlo zadovoljan što je vježbao svoje nove vještine.
E tada dolazi do regresije sna bebe!
Vidi me!
Bebe u toj dobi ne razumiju baš da su umorne i kada su umorne. Pa umjesto da idu spavati ili nastave spavati kada ih mama stavi u krevetić, one se krenu meškoljiti, pa ustajati, pa plakati za mamom i tako u krug.
Tada nastupa regresija sna bebe jer ima hrpu vještina koja mora isprobati, žalosna je jer nema mame i umorna je. Nemir i frustracije tada nastupaju, pa se mališani često i opiru odlasku u krevet. No, i to će proći.
Sve je to normalno
Kada se bebač probudi da bi vježbao tu svoju novu vještinu, najčešće će promotriti sobu u kojoj se nalazi i briznuti u plač. Naime, uhvatila ga je tjeskoba jer vas ne vidi u sobi. To se zove separacijska tjeskoba i dosta često zna biti okidač za regresiju sna kod beba.
Naime, beba se boji vašeg odlaska i zato ne želi zaspati, odnosno ne može se uspavati nakon buđenja. Omogućite bebi što više zajedničkog vremena tijekom dana u maženju i igri.
Foto: Freepik
Čitajte još o spavanju beba: