Trudnoća i porođaj

Prva noć vašeg majčinstva

Zabrinutost zbog rađanja sasvim je normalna. No mnoge će vam majke reći da je to bio lakši dio – naposljetku, bili ste okruženi profesionalcima koji su vam govorili što da radite (čak i ako je to bilo samo „za ime Božje, tiskajte!“).
Najstrašniji trenutak dolazi kasnije kada vam sestra uruči vaše novorođenče i kaže: „U redu, sada možete ići kući.“
Očito je da je ta žena vašeg partnera i vas zamijenila s nekim odgovornim odraslim ljudima. Kako ćete se, zaboga, vas dvoje snaći u brizi za stvarnu, živu bebu?
Taj zastrašujući osjećaj je uobičajen i može se vidjeti na licu svakog novog roditelja. Svi su na početku obeshrabreni, no uskoro ćete pohvatati konce i vidjeti da vam sasvim dobro ide. Psiholozi kažu da strah i nije tako loša stvar te da je tjeskoba zdrav odgovor na svaku nepoznatu situaciju. Ona će vam pomoći da se pripremite za naglu promjenu. Bit ćete bačeni s litice, no jedini način da naučite je uroniti ravno u posao.

JE LI TO NORMALNO?
Za razliku od ostalih poslova u kojima se možete oslanjati na savjete suradnika, u roditeljstvu je sve na vama i vašem, jednako izgubljenom partneru. Prvih ćete se dana neprestano pitati je li ovo normalno. Sjetite se da vas od odgovora dijeli samo jedan telefonski poziv. Svi će vas rado (o)hrabriti, od primalje do prijatelja i rođaka koji imaju svoju djecu, stoga se nemojte ustručavati pitati. Dragocjeni su i internetski forumi na kojima možete dobiti stručno mišljenje drugih mama koje su prošle ono kroz što vi prolazite.
Također, kao i u svakom novom poslu, morate si dati dovoljno vremena. Nemojte pokušavati mnogo toga učiniti kada stignete kući. Skuhajte čaj, mazite se na krevetu… i to je to. Posjetitelje držite podalje dok se vas troje ne snađete i oporavite od rađanja.
Prva zajednička noć kod kuće vrlo je važna za proces povezivanja. Trebat će vam to vrijeme da se prilagodite i steknete samopouzdanje kao roditelji.

SVLADAVANJE DOJENJA
Do sada je sve išlo glatko, tj. do trenutka kada vaša beba ogladni. Teškoće s dojenjem nisu rijetkost. Mlijeko obično ne poteče kako treba do trećeg dana. U međuvremenu, vaša će beba sisati kako bi potaknula proizvodnju mlijeka i povukla kolostrum, prvo mlijeko bogato protutijelima i ostalim dobrim stvarima koje su joj potrebne da prebrodi prvih nekoliko dana.
Neke bebe neće odmah znati kako pravilno uhvatiti bradavicu pa dojenje može biti vrlo bolno. Ako vam je neudobno, odmaknite bebu i pokušajte promijeniti položaj. Također, zamolite patronažnu sestru da provjeri je li beba dobro uhvatila bradavicu.
Neke će se žene brinuti oko toga kada trebaju hraniti bebu. Beba bi vam sama trebala dati do znanja da je gladna, bilo plakanjem bilo gurkanjem, no ako ste u nedoumici, pokušajte je hraniti svaka tri sata kako biste potaknuli stalnu proizvodnju mlijeka a bebi osigurali dovoljno tekućine. Naravno, dobar znak da se beba pravilno hrani je hrpica koja redovito izlazi na drugom kraju… što nas dovodi do pelena.

VRIJEME ZA PREVIJANJE
Ne dajte da vas mijenjanje pelena zastraši. Ključ je u tome da sve što vam je potrebno pripremite prije nego što skinete prljavu pelenu. Vjerojatno ćete prvih nekoliko puta završiti s kakicom na nogavici, no ubrzo ćete svladati i tu vještinu. Mokra pelena dobar je znak da beba uzima dovoljno tekućine.
Svaka nova mama pitat će se i kako će znati je li bebi prevruće ili prehladno. Namjestite termostat na 17˚C ili kupite sobni toplomjer. Općenito govoreći, beba bi trebala imati jedan sloj odjeće više od vas.

SPAVANJE? KOJE SPAVANJE?
Prije nego što se snađete, bit će vrijeme za spavanje – samo nemojte očekivati da ćete sklopiti oči. Prva noć kod kuće može biti vrlo uznemirujuća za bebu i pripremite se za duge sate ljuljanja i šetkanja.
Glavno je da ne paničarite. Imajte na umu da novorođenčad ne može izdržati biti budna duže od otprilike 90 minuta, stoga će vaše ljuljanje i koračanje djelovati dovoljno brzo. Ako se to ne dogodi, izmjenjujte se s partnerom u brizi oko bebe dok onaj drugi spava. Nema smisla da oboje padate s nogu.
Nažalost, tjeskoba ne prestaje kada vaše novorođenče spava. Strah od smrti u kolijevci mnoge će majke natjerati neprestano provjeravati diše li beba. Svi bi roditelji trebali slijediti savjete za sigurno spavanje. Bebu stavljajte na spavanje na leđima, nožice neka joj budu uz donji rub kolijevke, pazite da se ne pregrije i nemojte pušiti u kući. To će opasnost od smrti u kolijevci svesti na najmanju mjeru i pomoći vam da na paničarite.
Premda, da budemo iskreni, biti mirne duše i beba baš ne idu zajedno. Većina se žena ne osjeća spremnima za tu prvu noć i uvjerene su da sve čine pogrešno unatoč znanju što su ga stekle čitajući knjige o majčinstvu.
Priručnici mogu biti korisni, no previše informacija može vas zbuniti. Dobro je pročitati neke stvari, no vrlo malo beba ponaša se onako kako je opisano u knjigama. S vremenom ćete postati stručnjak za svoje dijete, a jedini način da to postanete su pokušaji i pogreške.
Naš savjet? Sačuvajte smisao za humor. Jer nakon sedam mjeseci i, jao, nekoliko stotina pelena kasnije, još uvijek će biti trenutaka kada ćete se pitati: Smijem li doista ovo učiniti? A tada ćete ugledati svoju bebu kako sretno žvače vašu ručnu torbicu i vidjet ćete smiješnu stranu svoje zabrinutosti. Uvijek postoji smiješna strana.