Jeste li prepuni odličnih savjeta za uređenje vrtića? Želite podijeliti s drugima svoj pristup roditeljstvu u nadi da ćete nekom pomoći svojim savjetima? Ili ste samo željni pisati o svakodnevnim smiješnim situacijama koje vas zaokupljaju otkako imate dijete? Ako je tako, možda je vrijeme da postavite svoj blog.
Blog može imati mnoštvo prednosti koje možda i ne očekujete. Osim što vam daje oduška u vašoj kreativnosti, rezultati nedavnih istraživanja pokazali su da pisanje bloga itekako opušta, smanjuje stres, pogotovo kod novopečenih majki, i daje vam osjećaj povezanosti sa svijetom.
U prvim mjesecima života vaše bebe vi ste joj životno važni i potrebni, pa samim time logično najviše obitavate zatvoreni u kući i osjećate se na neki način izolirani od društva. Putem bloga možete ostvariti kontakt s ostalim majkama, razmijeniti svoja iskustva s njihovima, komentirati, vidjeti tuđe komentare na svoja razmišljanja i uživati u zajedničkim temama.
Slijedite ove naputke kako biste pokrenuli svoj blog.
1. ISTRAŽITE OSTALE BLOGOVE
Potražite na internetu blogove ostalih majki, proučite o čemu pišu i razmislite što vam se na tim blogovima sviđa. Kada se odlučite o čemu ćete pisati, postavite svoj blog. Utipkajte adresu blogger.com ili wordpress.com. Na tim stranicama možete besplatno, uz detaljne upute, otvoriti blog. Postoje i stranice za izradu bloga uz nadoplatu, na kojima možete napraviti blog koji će djelomično biti privatan odnosno otvoren samo za prijatelje i obitelj.
2. PRONAĐITE SVOJ STIL
Na internetu postoje milijuni roditeljskih blogova. Da biste se izdvojili, morate ponuditi nešto drugačije od ostalih. Pokušajte shvatiti što vas čini posebnom. Ako ste strastvena biciklistica, pišite o tome kako uskladiti svoje aktivnosti i majčinstvo te kako vam bicikliranje u svemu pomaže. Ne idite u preveliku širinu i ne budite preopćeniti. Fokusirajte se na jednu temu i postanite specijalistica za nju.
3. BUDITE PAŽLJIVI
Kao majka, morate biti pažljivi koje informacije dijelite javno. Ono što objavite svi mogu vidjeti, stoga riskirate svoju sigurnost, karijeru ili privatni život. Ne otkrivajte svoju kućnu adresu ili bilo kakve osobne podatke koji mogu nekome poslužiti za prijevaru. Razmislite također hoćete li koristiti pravo ime svojega djeteta kad o njemu pišete – na blogovima je posve normalno koristiti nadimke.
4. OPUSTITE SE
Blogerice početnice često su uvjerene da svakodnevno moraju postavljati postove s više od tisuću riječi kako bi pokazale da su ozbiljne u svom pisanju. Ali činjenica je da ste vi majka, imate posla oko svoje bebe, baš kao i vaše čitateljice, stoga je dovoljan jedan kratki post svakih nekoliko dana, ili jedna fotografija svaki tjedan. Prilagodite svoje blogerske aktivnosti brzini koja vama odgovara, i pritom se nemojte zaboraviti zabaviti.
5. BUDITE STRPLJIVI
Da bi vaš blog postao praćen i čitan, potrebno je neko vrijeme, stoga budite strpljivi. Mame vole komunicirati putem društvenih mreža, a Twitter je odličan za promociju vlastitoga bloga. Čitajte i komentirajte tuđe blogove, što će potaknuti ostale da posjete vaš, i prokomentiraju vaša razmišljanja u obliku odgovora. Na kraju krajeva, ipak je to grupa potpore stvorena upravo za majke kako bi razmijenile svoje priče i iskustva iz obiteljskog života.