Mama

Nova znanstvena otkrića o poslijeporođajnoj depresiji

Američki znanstvenici utvrdili su kako se razinom hormona stresa koju ispušta posteljica može predvidjeti rizik za razvoj poslijeporođajne depresije. Posteljica, koja je unutar maternice i osigurava bebi prehranu, proizvodi različite količine takozvanog oslobađajućeg hormona kortikotropina (pCRH) tijekom trudnoće. Nedugo nakon porođaja dolazi do njegova naglog porasta. Znanstvenici vjeruju da hormon ima važnu ulogu kada žena rodi. Žene koje rode prijevremeno, imaju višu razinu pCRH-a od onih koje rode u terminu.

Da bi razumjeli kako je razina pCRH-a povezana s poslijeporođajnom depresijom, znanstvenici su mjerili razinu hormona u krvi kod 170 trudnica u 15., 19., 25., 31. i 36. tjednu trudnoće. Odredili su razinu depresije na tri i šest mjeseci nakon porođaja. Žene koje su sredinom trudnoće (u 25. tjednu) imale visoku razinu pCRH-a, imale su veće šanse pasti u poslijeporođajnu depresiju tri mjeseca nakon porođaja. Međutim, znanstvenici nisu pronašli povezanost između pCRH razine i depresije koja se pojavljuje nakon šest mjeseci.

Rezultati istraživanja mogli bi pomoći kod ranog prepoznavanja žena koje su u opasnosti od poslijeporođajne depresije, a liječnici u tom slučaju mogu rano intervenirati.