Je li i jedna od tvojih novogodišnjih odluka, iz godine u godinu, skidanje viška kilograma? Kako postići da ovo bude posljednja i da upravo u ovoj godini uspješno dođeš do svog cilja?
Najveća motivacija neka ti bude vlastito zdravlje, činjenica da ćeš se osjećati bolje u svojoj koži, a samo popratna “nuspojava” neka bude činjenica da ćeš izgledati bolje! Sa svakim kilogramom viška ne otežavamo posao samo svojim nogama koje to isto tijelo trebaju nositi “po svijetu”, već i svim svojim organima. Upravo zato sa svakim skinutim kilogramom se osjećamo bolje, no uvijek je najteže napraviti upravo taj prvi korak.
Kako krenuti sa skidanjem kilograma?
Iako smo svi mnogo puta u životu čuli kako dijete nisu učinkovite, kako treba živjeti zdravo, ponekad je upravo ozbiljna dijeta potrebna kako bi osoba krenula na put ka boljem zdravlju. Upravo rigorozne dijete često su najveća motivacija jer se do prvih rezultata dolazi brzo i osoba iz dana u dan dobiva novu motivaciju za dalje. Kada dođete u period da kilogrami počnu sporije padati, već će mentalni sklop biti promijenjen, primijetit ćete koliko bolje se osjećate i nastavak puta skidanja kilograma bit će nešto što se podrazumijeva.
Koju dijetu izabrati?
Za početak krenite oštro, upravo zato vam preporučujemo tri dijete koje nisu lake za izdržati, no već za tjedan dana ćete nam biti zahvalni!
Ketogena (keto) dijeta
Za ketogenu dijetu sigurno ste čuli, njezina osnova temelji se na izbacivanju ugljikohidrata, čime se tijelo dovodi u stanje ketoze kada organizam za dobivanje potrebne energije počinje trošiti vlastite masne naslage. Rezultati su brzi jer tijelo dolazi u stanje ketoze otprilike 2 dana nakon izbacivanja ugljikohidrata, a jelovnik ketogene dijete je poprilično jednostavan.
Važno je upoznati se s namirnicama u kojima se skrivaju ugljikohidrati, iako ih možda tamo ne biste očekivali jer upravo ugljikohidrati, ako ih unestete više od 20 grama dnevno trenutno prekidaju proces ketoze. Ovisno o spolu, visini i težini, kao i vašim ciljevima, prije nego krenete s ketogenom dijetom potrebno je izračunati koji je vaš dozvoljen dnevni kalorijski unos. Potom se računa udio masti (75%), proteina (25%) i ugljikohidrata (5%). Prema dobivenom izračunu potom sastavljamo jelovnik sačinjen uglavnom od mesa, ribe, jaja, povrća s niskim udjelom ugljikohidrata, orašastih plodova i masti, ulja i sireva.
Medicinska (bolnička) dijeta
Medicinska dijeta je još jedna vrlo stroga, ali i učinkovita dijeta. Iako je prvotno bila namijenjena bolesnicima koji trebaju skinuti kilograme prije operacije, vrlo brzo je zbog svoje učinkovitosti postala česta dijeta kod osoba koje su željele brzo primijetiti napredak u skidanju kilograma. Kako ova dijeta predviđa vrlo nizak kalorijski unos, za razliku od ostalih dijeta, kod nje se ne preporučuje fizička aktivnost i savjetuje se konzumirati vitamine i minerale. No, strog režim donosim i brze rezultate!
Jelovnik medicinske dijete uglavnom se sastoji od kuhanih jaja, nemasnog mesa, naranči i dvopeka, uz određena odstupanja iz dana u dan. Ciklus dijete provodi se tri tjedna, svaki tjedan pet dana jede se prema jelovniku, dok su dva dana pauze, na kojima također treba mudro birati namirnice. Nakon tri tjedna potrebno je napraviti pauzu prije ponavljanja novog ciklusa.
UN dijeta
UN dijeta nudi nešto raznovrsniji izbor hrane koja se smije konzumirati i jedan ciklus traje 90 dana. Prednost je svakako što smijete konzumirati sve skupine namirnica, samo je važno pratiti jelovnik. Uz ovu dijetu smijete se baviti umjerenom tjelesnom aktivnošću, važno je unositi najmanje 2 litre vode dnevno, a doručak je obavezan. Ono što je možda najteže jest takozvani “vodeni dan”.
Upravo duži ciklus UN dijete od 90 dana ima jednu veliku prednost, a to je stvaranje zdravih navika. Nakon 90 dana zdrave i umjerene prehrane, ona će postati vaš način života i završetak dijete neće bitno promijeniti vaš dnevni jelovnik. Paralelno s time, ovom dijetom se želi postići ubrzanje metabolizma, što je velik problem kod ljudi s viškom kilograma. Uz doručak, koji se ne mijenja i iz dana u dan ćete dan započinjati voćem, ostatak dana če ovisiti o tome je li vam danas proteinski, škrobni, ugljikohidratni ili voćni dan. Najteži dio svakako je vodeni dan kada smijete konzumirati samo vodu i provodi se svakih 29 dana.
Tekst i foto: Mamin kutak