Tijelo u hladnijim mjesecima treba dodatnu energiju iz hrane i jako puno vitamina. Na stolovima bi se stoga svakodnevno od jeseni trebalo nalaziti sezonsko povrće, koje nas istodobno grije i opskrbljuje svim potrebnim zdravim tvarima.
Naučite nešto više o „svemogućem povrću“ koje je jako zdravo, a pritom prihvatljivo za svaki džep.
Naučite nešto više o „svemogućem povrću“ koje je jako zdravo, a pritom prihvatljivo za svaki džep.
MATOVILAC
Ubraja se među povrće s najmanje kalorija. Bogat je vitaminima C i E, beta-karotenom, folnom kiselinom, željezom (više od špinata) i jodom. Jede se kao salata, u koju je poželjno dodati kuhani grah ili kuhana jaja. Ima antistresni učinak.
PORILUK
Ima intenzivan okus zbog sumpornih spojeva koji ujedno imaju antibakterijsko djelovanje. Najčešće se koristi u pripremi variva i juha, a može se jesti i na salatu. U zelenom lišću ima više hranjivih tvari nego u stabljici. Poriluk je bogat vitaminima i prirodni je diuretik.
KELJ
Sadrži vitamine A i C, bjelančevine, željezo, beta-karoten, kalcij i fosfor. Najčešće se koristi za pripremu variva. Naziva se i „kraljem kalcija“, a preporučuje se osobama s visokim krvnim tlakom, crijevnim problemima i gihtom.
CELER
Njegova aroma dolazi od eteričnih ulja koja imaju antibakterijsko djelovanje. Sadrži velike količine kalija, kalcija i B-vitamina. Smatra se ljekovitom biljkom zbog povoljnog djelovanja na mokraćni sustav i artritis te dezinficirajućeg svojstva.