Bebe i mališani

Moje dijete ima autizam, koje supermoći ima tvoje dijete?

Postoje poremećaji o kojima se nerado priča, od kojih se ne umire, ali s kojima se teško živi. Upravo je takav slučaj s autizmom, koji je posljednjih godina sve zastupljeniji i u Hrvatskoj i u cijelom svijetu.

Zamislite da ste u stranoj zemlji, u gradu punom buke i noćne gužve. Ne razumijete jezik kojim se ondje govori, tek nekoliko riječi, ali zato razumijete situacije koje se odvijaju oko vas te čekate trenutak kako biste izrazili potrebu da vam se pomogne, ali ne možete jer vas nitko ne razumije. To vam iskustvo može pomoći da shvatite kako se osjeća dijete s autizmom svakoga dana u svom životu.

Kako ga prepoznati?
Autizam je težak razvojni poremećaj, koji nastaje u ranom djetinjstvu i najčešće traje cijeli život. Znaci autizma nastaju, u najvećem broju slučajeva, do treće godine života. Obično roditelji, nakon izvjesnog razdoblja naizgled normalnog razvoja, primijete, u početku sasvim nenapadne, postupne ali definitivne promjene.
Djetetovo ponašanje postaje upadljivo: neobično držanje tijela, često je krutog držanja ili dijete izvodi neobične, ponavljajuće pokrete (ljulja se, plješće dlanovima); dijete je bez osmijeha i mimike; osamljuje se, gubi zanimanje za igru, nezainteresirano je i ravnodušno prema drugim ljudima. Ne prati i ne oponaša roditelje i druge ukućane. Odbija kontakt pogledom, a često i tjelesni kontakt. Ne odaziva se na poziv, ne odgovara na pitanja, ne obavlja zadatke – ponaša se kao da je gluho. Drugu djecu i vršnjake uglavnom izbjegava i ne uključuje se u igru. Ako traži ili prihvaća odnose, onda je to uglavnom s odraslima, da bi se mazilo ili da bi mu se ispunila neka potreba: hranjenje, oblačenje, svlačenje. Svoje potrebe izražava najčešće hvatanjem ruke odrasle osobe i mehaničkim povlačenjem do željenog predmeta. Glavne su karakteristike autizma slaba ili nikakva socijalna interakcija i komunikacija, ograničeni i ponavljajući obrasci ponašanja.

Odsutnost ili odgoda upotrebe jezika i govora najčešće su prvi signal roditeljima da njihovo dijete možda ima neko razvojno odstupanje i razlog da potraže pomoć stručnjaka.

Uzrok autizma je nepoznat, a najvjerojatnije je posljedica niza faktora.
Ako ste nedavno saznali da vaše dijete ima ili bi moglo imati poremećaj iz autističnog spektra, vjerojatno se pitate i brinete o tome što dolazi sljedeće. Naravno da biste kao roditelji bili najsretniji kada biste čuli da je vaše dijete sretno i zdravo, pa sama pomisao na dijagnozu autizma može biti jako zastrašujuća. Najgore je zapravo „pomiriti“ se s  činjenicom da je autizam neizlječiv odnosno da je doživotno stanje, i tako donijeti odluku da ne radite ništa. Postoje mnoge stvari koje roditelji mogu učiniti za svoje dijete kako bi ono prevladalo svoje izazove.

Djelujte odmah
Istina je da autizam nije nešto što dijete jednostavno "preraste", no mnogo je načina koji mogu pomoći djeci da nauče nove vještine i da prevladaju razne razvojne izazove. S pravim terapijskim postupcima, ali i s puno ljubavi i potpore, dijete može učiti, rasti i napredovati.

Kao roditelj djeteta s autizmom ili srodnih razvojnih kašnjenja najbolje što možete učiniti jest potražiti pomoć stručnjaka i odmah početi s terapijom. Potražite pomoć čim posumnjate da nešto nije u redu. Nemojte čekati na dijagnozu ili živjeti u uvjerenju da će „nadoknaditi kasnije“ ili „prerasti“, jer to kasnije može se razviti u još veći problem. Djeca u koje se rano ustanovi autizam imaju veću vjerojatnost u uspješnosti liječenja. Rana intervencija je najučinkovitiji način da se ubrza djetetov razvoj i smanje simptomi autizma.

 

Što kada dijete ima autizam?
• Saznajte više o autizmu. Što više znate o samom razvojnom poremećaju, bolje ćete biti pripremljeni, a dobro informirani možete donijeti važne odluke za svoje dijete. Svijet osoba s autizmom, njihova osjećanja i način na koji gledaju stvari oko sebe su specifični. 

• Postanite stručnjak za svoje dijete. Upoznajte svoje dijete. Koje su prednosti vašeg djeteta, a koje slabosti? Što mu je neugodno? Što ga uznemiruje? U čemu dijete uživa i kako se te aktivnosti mogu iskoristiti u učenju? Kako se smiruje?  Koje važne vještine nedostaju vašem djetetu? Kako vaše dijete najbolje uči?

Ako razumijete što utječe na vaše dijete, bit će vam lakše u rješavanju problema i sprječavanju situacija koje uzrokuju poteškoće.

Prihvatite svoje dijete. Umjesto da se usredotočite na to kako se vaše autistično dijete razlikuje od druge djece i što ono može ili može, prvo ga prihvatite. Uživajte u svom djetetu shvaćajući njegove posebne zahtjeve, slavite male uspjehe i nikad ga nemojte uspoređivati s drugom djecom. Bezuvjetna ljubav i prihvaćanje pomoći će mu više nego bilo što drugo.

• Nemojte odustati. Iako nije moguće predvidjeti tijek autističnog poremećaja, nemojte donositi zaključke unaprijed o tome kakvo će biti vaše dijete. Svako dijete je različito, a kao i svi ostali, osobe s autizmom imaju cijeli život za rast i razvoj svojih sposobnosti.

• Držite se rasporeda. Djeca s autizmom najbolje funkcioniraju kada su naučena na strukturirani raspored ili rutinu. Osmislite raspored za svoje dijete, uvedite redovito vrijeme za obroke, terapije, vrtić / školu i rituale prije spavanja. Pokušajte smetnje u rutini svesti na minimum. Ako je neizbježno da se raspored promijeni, pripremite svoje dijete unaprijed za to.

• Nagradite dobro ponašanje. Usmjerite se na djetetove postupke i pokušajte ga "uhvatiti da radi nešto dobro." Hvalite ga kada se ponašalo primjereno ili svladalo neke nove vještine. Također tražite svakakve načine u obliku nagrade za dobro ponašanje, primjerice možete djetetu dati naljepnicu, posebnu igračku ili mu pak dopustiti da se malo duže nego inače igra s omiljenom igračkom.

• Nađite vremena za zabavu. Autistično je dijete još uvijek dijete. Pronađite načine kako se možete zabaviti te zajedno razmišljajte o stvarima koje činite za svoje dijete a koje mu izazivaju osmijeh. Velike su prednosti koje proizlaze iz vašeg uživanja sa svojim djetetom, stoga ga obaspite zadovoljstvom i užicima. A kada s djetetom kod kuće provodite vlastitu terapiju, nemojte da ono taj terapeutski rad osjeti kao nužno zlo. Uživajte u trenucima koje provodite zajedno, učite jedni od drugih. Bit ćete začuđeni koliko vas vaše malo stvorenje može naučiti stvarima za koje niste ni sanjali da postoje! 

• Obratite pažnju na djetetove osjete. Mnoga su djeca s autizmom preosjetljiva na svjetlo, zvuk, dodir, okus i miris. Shvatite što za vaše dijete znače zvukovi, mirisi, pokreti i taktilni podražaji koji ga mogu potaknuti na "loše" ili ometajuće ponašanje, ali i ono što izaziva pozitivan odgovor.

Naučite njegov jezik. Povezivanje s autističnim djetetom može biti izazov, ali nije nužno da morate razgovarati kako biste mogli komunicirati oko obveza. Možete komunicirati na način na koji gledate na svoje dijete, na način na koji ste ga dotaknuli, a i po tonu svojega glasa i govorom tijela. Vaše dijete također komunicira s vama, čak i ako nikada ne govori. Vi samo trebate naučiti jezik. Obratite pozornost na vrste zvukova koje čini, izraze lica i geste kojima se koristi kada je umorno, gladno ili želi nešto. Prirodno je da se takva djeca uzrujaju kada su neshvaćena ili kada ih se ignorira. Bacanje je njihov način komuniciranja kojim izražavaju svoje frustracije i tako zaokupljuju roditeljsku pozornost.

Dijagnoza autizma često je veliki šok za roditelje i katkada je potrebno dosta vremena da to prihvate. No, ponekad roditelji osjete i olakšanje jer napokon dobiju objašnjene za neobično ponašanje svojega djeteta. Imajte u vidu, koliko god vam ova vijest teško pala, da je vaše dijete isto kao što je i dotad bilo.
Jedina je razlika u tome da ste sada svjesni poremećaja koje vaše dijete ima i da mu možete početi pomagati kako bi u potpunosti iskoristilo svoj potencijal.
I na kraju tri riječi: Strpljenje. Strpljenje. Strpljenje. Naoružajte se strpljenjem, hrabro krenite u otkrivanje djetetova svijeta i radujte se učenju!

Tekst: Ivana Klarić, magistra socijalne pedagogije
Baseline
Kabinet za razvojnu procjenu i podršku Dubrovnik