Na tržištu je veliki broj dječjih masti, ali ako se odlučite za metodu „sam svoj majstor“, prije svega moram apelirati na vas da pripazite na higijenu posuđa koje ćete koristiti pri njenoj izradi kako ne bi došlo do kontaminacije masti mikroorganizmima.
Drugi važan zahtjev za izradu ove masti je kvaliteta sastojaka. Osim standardnih sastojaka – vazelina, parafina i bezvodnog lanolina, koje sadržava veliki broj pripravaka za njegu dječje kože – pokušajte nabaviti što kvalitetnije hladno prešano i nerafinirano bademovo ulje i hidrolat njemačke kamilice koji ne sadržava alkohol.
Moram napomenuti da se pri spomenu vazelina i parafina, naftnog derivata, svakom educiranom fitoterapeutu i aromaterapeutu digne kosa na glavi i da svi mi u svojim tekstovima ili predavanjima neprestano ponavljamo: Ne idu zajedno naftni derivati i prirodna kozmetika! I doista smo u pravu.
Međutim, porazno je za sve nas koji zagovaramo prirodno – ali je gola činjenica – da u svoj sili prirodnih preparata ne postoji sredstvo koje bi učinkovitije odbijalo vodu i stvaralo nepropusniji sloj na koži od vazelina i parafina. Ono što valja zapamtiti jest sljedeće: za njegu pelenskoga područja mineralni su derivati nužni, ali ih na ostatku bebina tijela treba izbjegavati.
Još jedan važan sastojak u sastavu dječje masti je lanolin, vosak dobiven iz ovčje vune, koji djeluje protektivno i može apsorbirati veliku količinu vode. Osim tih sastojaka, koristimo i cink-oksid, koji djeluje kao blagi dezinficijens i adstringens, talk koji sprečava nadraženost tkiva i biljni glicerol koji djeluje kao ovlaživač.
Već spomenuto hladno prešano i nerafinirano bademovo ulje vrlo rijetko izaziva alergijske reakcije, pa je tako postalo jedno od prvih biljnih ulja koja se preporučuju za njegu dječje kože. Bademovo je ulje pogodno za njegu suhe i osjetljive dječje kože jer je jako hranjivo i sprečava svrbež i iritacije.
Hidrolat njemačke kamilice visoke kakvoće koristimo umjesto destilirane vode, koja se nalazi gotovo u svim dječjim mastima, kako bismo pojačali njegujući i protuupalni učinak. U tako osmišljenu recepturu dječje masti može se dodati i macerat nevena u bademovu ulju, CO2 ekstrakt kamilice, shea maslac, bisabolol te neki drugi hidrolati i sastojci prikladni nježnoj dječjoj koži.
Receptura za dječju mast
Potrebni sastojci:
talk 1g
cink-oksid 0,5 g
glicerol 2 g
bezvodni lanolin 25 g
bijeli vazelin 20 g
tekući parafin 5 g
hladno prešano i nerafinirano bademovo ulje 25 g
hidrolat njemačke kamilice 28 g
Izrada masti:
– U inox-posudi dobro rastrljati 1g talka i 0,5 g cink-oksida (na vrhu noža) sa 2 g glicerola. Ostaviti sa strane.
– U drugoj inox-posudi odvagnuti 25 g bezvodnog lanolina, 20 g bijelog vazelina, 5 g tekućeg parafina, 25 g hladno prešanog i nerafiniranog bademova ulja i 28 g hidrolata njemačke kamilice.
– Odvagnute sastojke staviti na vodenu kupelj i kada se otope, skinuti s kupelji i miješati dok se ne ohlade. Kada se mast ohladi i stisne, treba ju prebaciti u posudicu s rastrljanim talkom i cink-oksidom i sve skupa još jednom dobro izmiješati.
– Napuniti u lončić.
– Mast čuvati na hladnom, zaštićenu od svjetlosti.
Andrea Šitum, voditeljica Centra obiteljske fitoterapije Priroda zna i
urednica portala za zdravlje Naturala.hr