Jedan od najčarobnijih trenutaka trudnoće je onaj kada svojoj majci objavite da je unuče na putu. Mnoge se žene tijekom trudnoće zbliže s majkom jače nego ikada.
Vaša je majka sjajan izvor savjeta i iskreno vam želi samo najbolje. Već je to neprocjenjivo. No da bi iz tog odnosa izvukli najviše što možete, morate si dopustiti bliskost. Veći dio ranih dvadesetih provedemo učeći biti neovisni od svojih roditelja, ali kada je beba na putu, opet nam je potrebna njihova briga. Dopustite svojoj majci da se brine za vas. Ako izravan poziv u pomoć nije u vašem stilu, potražite njezin savjet kroz pitanja. Na primjer, zapitajte ju je li ona imala Braxton-Hicksove kontrakcije. Tako ćete joj dati do znanja da ste nesigurni i otvoriti vrata njezinu majčinskom instinktu.
KRPANJE PUKOTINA
“Moja mama ne poštuje moje izbore – želi da sve napravim kako je ona radila“, kaže Kristina, trudna 32 tjedna s prvom bebom.
Generacijski jaz sam je po sebi minsko polje. Primjerice, našim su mamama savjetovali da devet mjeseci trudnoće provedu s nogama u zraku jer se svaki napor smatrao opasnim za bebu. Danas se stručnjaci slažu da je lagana, redovita aktivnost dobra i za vas i za bebu. Takvi različiti pogledi na trudnoću i rađanje mogu dovesti do gorkih sukoba.
Nije čudno da se situacija može zahuktati kada je riječ o tako ozbiljnim stvarima. Vaš je instinkt o tome što je najbolje dragocjen, no vaša bi se majka mogla osjećati kao da odbacujete sve njezino iskustvo ili čak kritizirate način na koji se ona ponašala u trudnoći. Ako rasprava postane osobna, poduprite svoje gledište knjigama i časopisima koji zagovaraju vaše izbore. Sukob s majkom nije neuobičajena pojava tijekom trudnoće. Hormoni vas čine razdražljivom (i nju također, jer nije rijetkost da se trudnoća vremenski preklopi s njezinom menopauzom) i osjećaji divljaju.
Vi se nećete odjednom promijeniti samo zato što je beba na putu, a neće ni ona. Dobra je vijest da ste do sada već naučili koje su dobre a koje loše strane vašeg odnosa te možete predvidjeti kako će ih trudnoća pojačati i poduzeti potrebne korake. Recimo, ako vaša mama voli zapovijedati, nemojte ju voditi u kupovinu stvari za bebu kako ne biste završili s punom torbom majica koje vam se ne sviđaju. Umjesto toga, zamolite je da vam pomogne u kućanskim poslovima kada stigne beba. Ona će biti sretna što vam je potrebna, a vi ćete uživati u njezinoj učinkovitosti.
UNUTRAŠNJE BORBE
Drugi je mogući kamen spoticanja ako vaša mama nije posve prihvatila vašega partnera. Taj će se problem u trudnoći povećati. „Moja je mama uvijek željela da se udam za liječnika ili pravnika i često prigovara mojem suprugu zato što ne zarađuje mnogo novca“, priča Iva koja je u 40. tjednu trudnoće. „On misli da je ona snob, a mene sve to razdire.“
Možda vam se čini privlačnim pustiti ih da sami riješe svoje razmirice. No najbolje bi bilo da ih oboje pozovete u stranu, objasnite im da su unatoč svojim neslaganjima oboje stalan dio vašeg života te da će svima biti lakše ako zakopaju ratnu sjekiru. Riješite to sada jer ćete mnogo češće biti zajedno kada stigne beba.
MREŽA POTPORE
Mnoge trudnice nemaju tu sreću da im je majka u blizini ili je više uopće nema. Neke žene možda nemaju dobar odnos s majkom ili ona živi u drugom gradu ili čak državi. Imati bebu bez mamine pomoći zbilja je teško, no postoje načini da to nadoknadite. Potporu možete potražiti kod drugih ljudi. Obratite se sestri, rođakinjama i prijateljicama koje imaju djecu. U drugom ćete tromjesečju biti puni energije te će vam možda goditi izlasci s poduzetnim i zabavnim prijateljima, dok će vam u trećem tromjesečju više odgovarati društvo koje razumije vaše strahove.
Čak i budućim mamama koje imaju sjajan odnos sa svojom majkom dobro će doći potpora drugih ljudi. Nije dobro ako ovisite samo o jednoj osobi – to stvara prevelik pritisak.
Vaša će se majka bolje osjećati ako zna da imate prijatelje spremne priskočiti u pomoć.