Lijekovi, baš kao i sredstva za čišćenje, poseban su organizacijski izazov kad govorimo o pohranjivanju izvan dosega djece. Profesionalna organizatorica donosi vam korisne savjete o tome kako organizirati i gdje pohraniti kućnu zalihu lijekova.
OSNOVNA PRAVILA
Lijekovi dobiveni na recept, ali i razni drugi koje ste s vremenom nakupili, nalaze se u vašem stambenom prostoru i čine vašu malu kućnu ljekarnu. Bilo da se radi o jednom ormariću ili lijekove držite na nekoliko mjesta, vrijede ova osnovna pravila:
Pravilno mjesto čuvanja – odnosi se na obveznu zaštitu djetetove sigurnosti, čuvanjem lijekova i pribora izvan djetetova pogleda i dohvata. Uz to, lijekovi moraju biti pohranjeni onako kako je navedeno u uputama (najčešće suho i tamno mjesto, a ponekad i hladnjak).
Važeći rokovi uporabe – sve što čuvate u svojoj kućnoj apoteci mora biti u okviru rokova dopuštenih za uporabu. Oni su jasno navedeni na ambalaži svakog proizvoda, ali za neke od njih uporaba je sigurna i tri do šest mjeseci nakon formalnog isteka. Točne informacije o tome možete dobiti u bilo kojoj ljekarni. Kako biste rokove trajanja lijekova iz svoje kućne zalihe pratili redovito, jednostavno zabilježite u kalendar dva ili tri datuma u godini (svakih četiri ili šest mjeseci) i predvidite za taj zadatak oko pola sata.
Preglednost i dobra organiziranost ‒ sadržaj ormarića, ladice ili kutije koju koristite za čuvanje lijekova mora biti u svakom trenutku dobro organiziran, pregledan i uredan. To znači da u slučaju iznenadne djetetove temperature, najčešće usred noći, odmah možete naći toplomjer ili lijek za snižavanje temperature. Ako se radi o ozbiljnijoj nezgodi i priboru za prvu pomoć, organiziranost je još važnija.
KAKO ORGANIZIRATI KUĆNU ZALIHU LIJEKOVA
Kada ste zadnji put temeljito pregledali zalihu svojih lijekova i raznih ljekovitih preparata? Znate li što sve imate među kućnim lijekovima, a što bi možda trebalo zamijeniti ili dokupiti? Jeste li sigurni da vaše dijete ne može dohvatiti neku bočicu lijeka, otvoriti je i otrovati se? Sve su to stvari koje biste trebali imati pod kontrolom. Slijede upute kako to postići.
U TRI KORAKA DO ORGANIZIRANE KUĆNE ZALIHE LIJEKOVA
- TEMELJITO PREGLEDAJTE CIJELU KOLIČINU – Ispraznite sva mjesta na kojima držite lijekove i srodni pribor i skupite ih na jedno mjesto, najbolje na stol. Provjerite svaku pojedinačnu ambalažu i izdvojite sve one lijekove kojima je istekao rok uporabe ili su na bilo koji drugi način nesigurni za korištenje. Stavite ih u vrećicu, odložite izvan djetetova dosega i prvom prilikom odnesite u odgovarajući spremnik za otpad.
- RAZVRSTAJTE PO NAMJENI – preostale lijekove i pribor kategorizirajte prema tome čemu su namijenjeni, ali i kome. Najprije odvojite lijekove za odrasle od lijekova za djecu, a dalje prema namjeni lijeka (protiv bolova, za snižavanje temperature, za nos, za posjekotine itd.) Uobičajeni pribor za prvu pomoć složite u posebnu kutiju i vidljivo označite. U slučaju nezgode tu ćete kutiju morati dohvatiti doslovno bez razmišljanja.
- ODREDITE MJESTO PREOSTALOJ KOLIČINI – vodeći računa o spomenutoj sigurnosti djece u vašem kućanstvu te o adekvatnoj temperaturi čuvanja lijekova, odredite mjesto koje bi bilo najbolje. Najčešće su to ormari ili ormarići s policama. Vrata ormarića skrivaju lijekove od dječjih pogleda i znatiželje, no samo pod uvjetom da izbjegavate staklena. Ako lijekove slažete u dublje ormare ili na veće police, izbjegavajte slaganje slobodno po plohi police. Koristite plastične prozirne kutije ili organizatore. Tako ćete izbjeći prevrtanje, vraćanje u brzini na pogrešno mjesto i u konačnici nered i nesnalaženje.
LIJEKOVI KOJI TO NISU
Vitamini, probiotici i drugi eventualni dodatci prehrani koje često ili svakodnevno koristite zapravo ne spadaju u ormarić ili kutiju s lijekovima. Njih je, naime, korisno imati pred očima kako ih ne biste zaboravili popiti, što se često događa upravo iz tog razloga.
Zato ih smjestite u prostor kuhinje ili kupaonice (izvan dohvata djece!) kako biste se sjetili popiti ih uz obrok ili nakon pranja zuba.
KAKO POHRANITI LIJEKOVE ZA KRONIČNE BOLESNIKE
Imate li među ukućanima kroničnog bolesnika koji uzima redovitu terapiju i mora uvijek imati svoj lijek (lijekove) pri ruci? Tada odredite posebnu kutiju i mjesto samo za tu osobu, tj. za te lijekove. Na unutrašnju stranu poklopca kutije (ili unutrašnju stranu ormara u kojemu kutija stoji) nalijepite papir s napomenom kada treba kontaktirati liječnika za novi recept i tu istu informaciju unesite u svoj planer.
Ako se radi o svakodnevnom uzimanju tableta ili kapsula, i to više puta na dan, nabavite u ljekarni tzv. tjedni organizator za tablete. To je namjenska i vrlo praktična plastična kutija, s pretincima označenima po danima u tjednu i dijelovima dana, za lakše praćenje redovitog uzimanja terapije.
Tekst: Tamara Kajari, mag.oec.,
profesionalna organizaorica
www.slagalicaorganiziranje.hr