ISKUSNI PSIHOLOZI I PSIHIJATRI SAVJETUJU
Imajte na
umu da što god da se dogodi tijekom porođaja, to nije vaša krivnja – i da niste sami. Stotine žena svake godine pate od poslijeporođajnog posttraumatskog stresnog poremećaja, a još tisuće njih mogu imati neke od simptoma, uključujući osjećaj krivnje, iznenadne i uznemirujuće flešbekove, noćne more, loša sjećanja i osjećaj ljutnje.
Vaše je iskustvo vrlo često, no mnogim je novopečenim mamama teško o tome govoriti.
Mnoge žene misle da im je porođaj bio težak jer su donijele “krive” odluke, ali to nije istina. Možete imati „izvrstan“ carski rez koji će vas ispuniti samopouzdanjem i traumatičan porođaj kod kuće – ili obratno! Način na koji se s vama postupa može imati presudnu ulogu u tome smatrate li svoj porođaj traumatičnim ili ne. Osjećaj da nemate kontrolu nad situacijom ili da vas se ne sluša, gubitak privatnosti i dostojanstva, strah za sigurnost vašega djeteta i nedovoljno olakšanje boli, sve su to samo neki od čimbenika.
Savjetovanje, kao što je kognitivnobihe vioralna terapija, može biti vrlo učinkovito kao pomoć u ublažavanju osjećaja tjeskobe. Kako biste iskušali tu vrstu pomoći, morat ćete posjetiti svog liječnika opće prakse. Na internetu možete potražiti
informacije koje možete isprintati i odnijeti svom liječniku primarne zdravstvene zaštite – to bi vam moglo pomoći da napišite što točno želite reći, kako biste mu to zatim mogli i pokazati.
Ako je moguće, savjet možete potražiti i u svojoj bolnici, gdje ćete moći porazgovarati s primaljom o svom porođajnom iskustvu.
Ako je moguće, savjet možete potražiti i u svojoj bolnici, gdje ćete moći porazgovarati s primaljom o svom porođajnom iskustvu.