Šokantni rezultati jednog ispitivanja pokazali su da čak 60 posto djece vrijeme radije provodi pred televizorom i računalom nego u prirodi, parkovima, na igralištima…
Prema tim podacima, trećina djece u dobi između 6 i 15 godina nikad nije napravila lančić od maslačka, popela se u igri na drvo ili se kotrljala niz brdašce. Istraživači su otkrili i da jedno od desetero djece ne zna voziti bicikl, a trećina ih nema pojma kako napraviti kućicu, šator ili igrati neku zajedničku igru na otvorenom.
Nedostatak ideja i tradicionalnih igara u djetetovu životu u velikoj je vezi s današnjim dnevnim rasporedom roditelja, koji je izrazito ubrzan i natrpan. Sedam od deset majki i očeva tvrdi da se rijetko igraju s djecom jer su prezaposleni ili su im parkovi i igrališta predaleko.
Stručnjaci tvrde da su igre na otvorenom, poput penjanja na drvo, igranja graničara ili valjanja u blatu, osnova dječjeg psihičkog i fizičkog razvoja, način da budu sretni i zadovoljni te izgrade životne i socijalne vještine.
Ako su u tome zakinuta, velika je vjerojatnost da u budućnosti postanu disfunkcionalne odrasle osobe. Primjerice, penjanje po drvetu je vještina u kojoj uče premostiti fizičku prepreku, ali i životnu prepreku na koju će naići jednog dana, kao što je učenje čitanja ili pisanja. Roditelji koji su sudjelovali u istraživanju i sami su bili zgroženi ovim podacima jer se njih gotovo 80 posto u djetinjstvu uvijek radije igralo na otvorenom.
Nisu bili ni svjesni koliko zakidaju svoju djecu u želji da ih zaštite, stoga je i njihova poruka: Pustite djecu da se igraju vani!