Gripa ili influenca je akutna zarazna bolest gornjih dišnih puteva koju uzrokuju virusi influence. Gripu najčešće uzrokuje virus influence tipa A. Gripa kod djece posebno se brzo širi u kolektivima.
Problem gripe je što virus često mutira, a te mu izmjene omogućavaju da opetovano uzrokuje gripu. Naime, nakon specifičnog virusnog oboljenja male su šanse da čovjek oboli od istog tipa virusa. Kod gripe to nije slučaj jer virus kontinuirano mutira, te prethodno oboljenje ne garantira nikakvu zaštitu od tipa virusa. Gripa kod djece nekad ima blaže simptome, ali je poprilično česta u kolektivima.
Virusi gripe
Tri virusa gripa su u cirkulaciji A, B i C. Virusi se prenose udisanjem čestica zraka u kojima je virus najčešće nakon kihanja ili kašljanja zaražene osobe. Virus se prenosi i kapljičnim putem, te kontaktom sa zaraženim predmetima poput igračaka ili uredskog pribora.
Za gripu je specifično da će se početi povlačiti kada se pojave simptomi infekcije dišnih putova, nakon čega će uslijediti pad temperature i ozdravljenje.
Virus gripe na zraku preživljava najviše sat vremena što je dovoljno vremena da se u kolektivima poput dječjih vrtića ili škola proširi munjevitom brzinom.
Virus gripe se kontinuirano genetski mijenja te je od gripe moguće obolijevati tijekom života i po nekoliko puta.
Inkubacija virusa traje jako kratko – samo tri dana!
Tijek bolesti
Gripa počinje vrlo naglo i to tipičnim simptomima infektivne bolesti:
- Povišenom temperaturom koja može potrajati tijekom cijele zaraze
- Jakom glavoboljom
- Bolovima u mišićima
- Kostoboljom, naročito bolovima u zglobovima
- Umorom
- Uz te tipične simptome za gripu su specifični i:
- Ubrzan rad srca
- Klonulost i umor
- Smetenost i dezorijentiranost
Za gripu je specifično što se simptomi infekcije dišnih puteva javljaju tek na kraju bolesti. Gripa će se početi povlačiti kada se pojave simptomi infekcije dišnih putova, nakon čega će uslijediti pad temperature i ozdravljenje.
Prilikom pojave simptoma infekcije dišnih puteva pojavit će se:
- Osjećaj suhoće nosa i grla
- Suhi nadražajni kašalj
- Hunjavica
- Sekrecija
Istina je da se može umrijeti, ali ne od gripe već od komplikacija koje je uzrokovala gripa.
Specifično za gripu je, također, što će najčešće doći ruku pod ruku s konjuktivitisom.
Tijek bolesti kod svih bolesnika nije isti, a ovisi o virulenciji virusa, imunološkom stanju pacijenta i općem stanju organizma.
Gripa kod djece
Gripa se često javlja u školama i vrtićima, te većim kolektivima.
Gripa kod mališana uzrokuje jako visoku temperaturu do čak 42 stupnja. Mališani koji su oboljeli od gripe često su umorni i puno više spavaju, dezorijentirani su i umorni, te može doći do dehidracije na što se posebno mora paziti. Također, može doći i do povraćanja i bolova u trbuhu.
Simptomi dehidracije kod djece su:
- Suhe i ispucale usne
- Rjeđe mokrenje
- Koncentrirani urin, boje soka od jabuke
- Plakanje bez suza
- Smanjena aktivnost
Mnogi roditelji će se zabrinuti za svoju djecu kada obole od gripe, jer su čuli za onu staru i istinitu izreku da se umire od gripe. Istina je da se može umrijeti, ali ne od gripe već od komplikacija koje je uzrokovala gripa. U prvom redu to su za mališane jako opasni upala pluća i dehidracija.
Gripa je posebice opasna za dojenčad, a pogotovo onu mlađu od tri mjeseca, te bi svakako ako sumnjate na zarazu trebali posjetiti liječnika.
Gripa kod djece ima simptome zbog kojih bi svakako trebalo otići liječniku:
- Dijete je mlađe od tri mjeseca i ima temperaturu višu od 38,3 stupnja
- Dijete starije od tri mjeseca ima temperaturu koja se uz primjenu antipiretika ne spušta
- Dijete ima loše opće stanje: klonulost, beživotnost, izostanak reakcije na vanjske podržaje, neuspostavljanje kontakta očima
- Razdražljivo je: dijete plače satima, ne može se smiriti…
Gripa kod djece – liječenje
Gripa je virusno oboljenje što znači da se NE liječi antibioticima. Upravo zato što se radi o virusnom oboljenju gripa i toliko dugo traje, te može biti opasna. Postoje i protuvirusni lijekovi koji se moraju koristiti u prvih 48 sati nakon pojave simptoma da bi bili djelotvorni. Ti lijekovi nisu primjenjivi za djecu mlađu od jedne godine.
Osim toga:
- Mirovanje i ležanje
- Pijenje tekućine: topli čaj, voda, juha, pogotovo djeca koja imaju vrlo visok rizik od dehidracije
- Simptomatsko liječenje bolova i temperature s paracetamolom
- Izbjegavanje teže hrane
- Topla kupka za ublažavanje bolova u tijelu