Mama

Dojenje vani – svladajte ga uz naše trikove i savjete

dojenje vani

Kada se jednom svlada dojenje i uspostavi ponuda i potražnja, ono postaje aktivnost koja se obavlja i na klupici na svježem zraku, stojeći, sjedeći, kuhajući… ma, kako god vam se zadesi.

Uz naše trikove i savjete svladajte dojenje vani. Majčinstvo u današnje doba karakterizira užurbanost i dinamika. Pijemo kavu u pokretu, tuširamo se brzinski, a o filmskim večerima sa suprugom da ne pričamo – dugometražni film od sat i pol gleda se u epizodama po tri ili četiri dana. Stoga je sasvim logično, a tako su  zapravo radile i generacije žena prije nas, da ćemo i dojiti u pokretu. Dojenje je zakon, to je hrana u pokretu za bebicu koja može svaku sekundu ogladnjeti.

Veliki je plus dojenja to što sve potrebno imate uza se, a ne zahtjeva bočicu, termosicu, formulu, posudice, dudice i ostalu aparaturu. Jednostavnije je. Kako bismo vam maksimalno olakšali prve teške korake u dojenju, donosimo trikove i savjete za dojenje vani.

SVLADAJTE KUĆNO DOJENJE

Prvo je pravilo dojenja vani ‒ uzmite si vremena. Ako ste svladale dojenje i imate dovoljno samopouzdanja dojiti vani, krenite. Ali ako još niste sigurne u sebe i svog bebača, uzmite si vremena da steknete samopouzdanje. To je posebno važno i ovisi o vašem stilu dojenja. Kada se vi i vaš mali smotuljak dogovorite kako će se hraniti i hoćete li dojiti na zahtjev ili uspostaviti ritam, onda će i vani biti lakše dojiti.

SLOJ NA SLOJ

Odijevanje odgovarajuće odjeće značit će vam jako puno kada budete dojili na javnom mjestu. Uvijek je pametan odabir nositi poseban grudnjak za dojenje ili topove i potkošulje koji se lako povlače prema dolje. Iskusne majke dojilje uvijek preporučuju potkošulju i grudnjak ili top kako bi otkrile dojku bez otkrivanja trbuha. Uvijek je pametno uz sebe imati gazu ili maramu kako biste pokrili dijete, ne zbog skrivanja dojenja nego zato da bebicama omogućite mir tijekom hranjenja.

Dojenje tijekom ljeta puno je lakše u odnosu na zimsko razdoblje, kada će vam dobro doći kardigan ili vesta na kopčanje u kojoj ćete moći nahraniti bebu, a da ni vama nije hladno.

Zapamtite, bebina i majčina udobnost tijekom dojenja na prvom je mjestu. Lakši materijali omogućuju vam lakši pristup dojenju i ne riskirate preznojavanje ili neudobne kvrge od odjeće koju ste skinuli.

ODABERITE MIRNO MJESTO

Kada ste se odlučili na dojenje vani i pametno se obukli, trebate naći mjesto na kojemu je relativno mirno. To će značiti puno za znatiželjne bebice koje okreću glavu na svaki zvuk i zijevaju očekujući da će im se bradavica magično pojaviti na drugoj strani. Također, i mamama će puno značiti mir kako bi taj trenutak dojenja iskoristile za odmor.

Ako ste primjerice s frendicama na kavi, slobodno ih zamolite da se zamijenite za mjesta kako bi vas zaštitile od znatiželjnih pogleda. Ne zamarajte se potencijalnim nepotrebnim pogledima, hranite svoju bebicu.

BEBI KAMUFLAŽA

U redu je da vam smetaju pogledi i znatiželjni komentari. I za to postoji rješenje, a zove se bebi kamuflaža. Držanje bebe u naručju kao da je ljuljate za uspavljivanje izgleda baš tako, a ne kao da dojite. U tom slučaju nemojte maramu zakvačiti na grudnjak da se pokrijete već je omotajte oko bebice, tako da marama diskretno pokriva bebinu glavicu i vašu dojku. Kada će bebica biti veća i moći sjediti, možete ju dojiti tako da vam sjedi uspravno u krilu, a neupućenu će prolazniku to izgledati kao da na vama spava. Dojenje u marami ili slingu super je ideja. Bebici je glava stalno pokrivena, tako da se zapravo ne vidi da doji.

DOJENJE NA ZAHTJEV

Najbolji način za svladavanje dojenja vani jest nuđenje dojke bebi svaki put kada je poželi. Upravo zato ne mora svako dojenje trajati 20 minuta, već po bebinoj želji to može biti po tri minute svakih pola sata, da utaži žeđ ili da se utješi. Dojenje na zahtjev i svladavanje dojenja vani znači da se ne morate opterećivati dugim dojenjima i planirati svakodnevicu sukladno hranjenju. Ako je beba gladna, najest će se i u parku, u knjižnici ili u trgovačkom centru, a vi ćete biti sretna mama jer ćete pokraj sebe imati sretnu i situ bebu.

IZDAJANJE

Oko šestog tjedna ponuda i potražnja bi se trebala ustabiliti tako da više neće dolaziti do iznenadnih curenja mlijeka. Ako vam nije ugodno dojiti u javnosti, možete se izdojiti i svoje mlijeko nositi sa sobom u bočici. Izdojeno mlijeko u hladnjaku može stajati tri do pet dana na temperaturi ne višoj od četiri stupnja.

Foto: Freepik