Do trećeg mjeseca života dijete najviše vremena provodi spavajući i hraneći se.
No, već u dobi od jednog mjeseca primijetit ćete neke promjene. Dijete postaje „budnije“, počinje slušati dok mu se obraćate, promatra vas te se povremeno pokreće kako bi dobilo vašu pažnju.
U motoričkom razvoju tada bilježimo neprestane grube pokrete udovima i cijelim tijelom. Iako nije u stanju aktivno kontrolirati glavu, dijete će ju u položaju na trbuhu okretati kako bi oslobodilo dišne putove.
Šake su nakon rođenja većinu vremena čvrsto zatvorene, iako je prisutan refleks hvatanja. Bebe u tom razdoblju i spoznajno napreduju.
Promatraju predmete udaljene 30 centimetara, razlikuju boje, a pažnju im zaokupljaju jaki kontrasti (crno-bijeli uzorci). Najviše od svega vole promatrati lica i slušati glasove. Vole slatkaste mirise i prepoznaju miris majčina mlijeka, a kiseli su im mirisi odbojni. U tom razdoblju veoma vole dodir i nježnost. Umiruju se u naručju, vole se nositi i maziti. Ostvaruju kontakt s roditeljima komunicirajući cijelim tijelom, plačem, brbljanjem ili smijehom. Vole ih promatrati i slušati. Na govor reagiraju pokretanjem udova te se okreću za poznatim zvukovima i glasovima.
Već u toj vrlo ranoj dobi postoje simptomi koji upozoravaju da se razvoj ne odvija uredno. Nazivamo ih simptomi rizika, a za ovu dob to su:
– otežano sisanje i vrlo sporo hranjenje
– izostanak treptaja na jako svjetlo
– izostanak promatranja predmeta koji se nalazi vrlo blizu djetetovih očiju
– rijetko pokretanje udova, ukočenost ili krutost (hipertonus)
– pretjerana mlohavost ili opuštenost udova (hipotonus)
– neprestano drhtanje donje čeljusti (ako ne plače ili je uzbuđeno)
– izostanak reakcije na nagle glasne zvukove.
Djetetov razvoj od trećeg do šestog mjeseca
Nataša Čičin-Šain, prof.defektolog
Stela Horvat, prof. rehabilitator
Kabinet za razvojnu podršku Korneo