Dječji noktići mnogim roditeljima stvaraju probleme. Najprije se mnogi ne usude rezati ih, a kasnije im – mališani ne dozvole tako lako.
Mnogi roditelji neće skrivati – dječji noktići im nisu omiljeno područje brige oko mališana. Od prvog dana noktiće treba rezati i održavati, a to nije uvijek lako. No, usprkos svemu, mora se, a što se mora – nije teško! Možda vam pomognu naši savjeti.
Novorođenče
Nokti kod novorođenčeta su vrlo tanki i mekani, ali oštri. Rastu jako brzo i imaju sposobnost regeneracije. Novorođenče, osobito u prva tri mjeseca života, još ne zna kontrolirati pokrete svojih ruku. Upravo je zato nokte potrebno rezati jer beba se njima može ozlijediti i ogrebati, najčešće po licu. Nokti na nogama ne rastu tako brzo, no isto ih je potrebno rezati.
Za rezanje noktića najbolje je koristiti se škaricama sa zaobljenim vrhom, namijenjenima upravo za dječje noktiće. One su napravljene tako da ne ozlijede djetetovu nježnu kožu ako se dijete nekontrolirano izmakne.
Kada režete nokte na rukama, stisnite vrhove prstića prema gore kako ne biste slučajno zarezali kožu. Osim toga, režite dio po dio noktića. Rašpicom za bebe možete popraviti nepravilnosti. Vjerojatno ćete noktiće trebati rezati jednom tjedno na rukama, te jednom u djeva tjedna ili mjesec na nogama.
Trikovi za mir
Jedina je teškoća na koju ćete naići kako postići da dijete bude mirno dok mu režete nokte. Nekad vam u tome može pomoći druga osoba držanjem i odvlačenjem pažnje djetetu nekom zanimljivom igračkom. No katkada ih je u početku najbolje rezati dok beba spava tijekom dana, i to u početnom, čvrstom snu da ju ne biste probudili.
Mališani
To što je vaša beba malo “odrasla”, ne znači da će vam dobrovoljno dati da joj režete noktiće. A dječji noktići i dalje rastu. Vrlo je jednostavno – poslužite se trikovima kojima se i inače služite. Druge nema. Dakle, gledanje crtića sačuvajte baš za tu priliku. Ili čitanje omiljene slikovnice – samo tada vam treba pomoć.
Idealno je vrijeme za rezanje noktića, kako bebama, tako i mališanima, nakon kupanja. Tada su noktići najmekši pa je i rezanje olakšano. Naravno, puno je lakše ako imate i pomoć još jednog člana obitelji. Dok se dijete zabavlja, dobro raspoloženo nakon kupanja, možete uhvatiti ručicu i početi manikuru. Ako se djetetu nimalo ne sviđa to što radite, režite ih u nekoliko navrata, a ne sve odjednom. Ne tjerajte dijete da bespomoćno plače samo da biste vi završili rezanje noktića do kraja.
Za svaki slučaj
Ako ipak slučajno dođe do toga da škaricama zahvatite kožu i dođe do krvarenja, premažite ranicu antiseptičkim sredstvom, pritisnite prstić komadićem sterilne gaze i krvarenje će brzo stati. Prstić možete zaštititi posebnim antibakterijskim flasterom ili povezati tankim zavojem.
Bebini se noktići katkada listaju, što može biti znak nedostatka vitamina A, D ili E, te se u tom slučaju svakako obratite svom liječniku za savjet.
Zašto je važno redovito rezati noktiće?
Kada je beba skroz mala, noktiće je potrebno redovito rezati da se ne bi ozlijedila. Kasnije je to bitno kako bi se dijete podučilo samostalnoj brizi za svoje noktiće, što najčešće počinje nakon sedme godine života, ovisno o njegovoj spretnosti. Pravilna higijena noktića važna je i zbog toga da dijete odmalena stekne naviku da se valja redovito brinuti za vlastito tijelo. Osim toga, nokti u djece rastu relativno brzo i pod njima se nakuplja prljavština, bez obzira na to koliko često dijete pere ruke. Dakle, nokti mogu biti izvor infekcije, osobito u razdoblju kad dijete stalno gura prste u usta. Ako su nokti predugački, skloni su lomljenju ili oštećivanju i urastanju, što može biti vrlo bolno. Sve su to razlozi zbog kojih rezanje noktića treba postati redoviti ritual koji ne treba odgađati.
Jednom kad se dijete navikne na to da je to nešto potpuno normalno, a vi steknete potrebnu spretnost, rezanje će ići brzo, bez stresa i pogrešaka. Na veći djetetov otpor prilikom rezanja noktića naići ćete tek kad ono malo poraste. No, i tada se možete domisliti nekoj igri da postignete cilj. Osmislite igru koju ćete igrati samo kad je vrijeme za rezanje noktića, a koja se djetetu sviđa, i lakše ćete prebroditi to razdoblje djetetova negodovanja s kojim se većina roditelja prije ili poslije susretne.
Foto: Freepik