Bebe i mališani

Dječja kolica – kako ih odabrati i na što paziti

dječja kolica

Birati dječja kolica je zahtjevan posao, a prilikom odabira treba paziti na nekoliko bitnih činjenica poput cijene, težine, načina sklapanja…

Kad odaberete prava dječja kolica koja su “baš po vašoj mjeri” to će napraviti ogromnu razliku u vašem svakodnevnom životu. A ono na što trebate obratiti pozornost su i pristupačnost i prilagođavanje vašem načinu života.

CIJENA

Postoji mali milijun modela dječjih kolica. Od onih dizajnerskih kojima se cijene kreću do nekoliko desetaka tisuća kuna, pa sve do onih budget kolica koji predstavljaju najbolji omjer cijene i kvalitete.

Upravo taj omjer cijene i kvalitete je ono čemu svi mi prosječni potrošači težimo. Kolica koja su sigurna, praktična, a opet da ne potrošimo malo bogatstvo, želja su svakog roditelja. Cijena prosječnih 3 u 1 kolica koje možete kupiti u većini trgovina s dječjom opremom kreću se oko četiri tisuće kuna. Naravno, postoje i skuplja, s raznim dodacima. A i one jeftinija.

Dakle, osim cijene, važno je i razmisliti o tome želite li vrlo jednostavna ili kolica sa svim dodacima.

MODEL

Postoji nekoliko modela dječjih kolica:

  • Kolica s košarom – to je model za bebice u kojem leže u košari, a mogu ga koristiti dok ne počnu sjediti; kupuju se u kombinaciji 2 u 1 (sa sportskim dijelom) ili 3 u 1 (sa sportskim dijelom i autosjedalicom).
  • 2 u 1 kolica – okvir kolica na koji prema dobi djeteta i potrebi montirate košaru ili sportski dio za sjedenje.
  • 3 u 1 kolica – okvir kolica na koji prema dobi djeteta i potrebi montirate autosjedalicu (jaje), košaru ili sportski dio za sjedenje.
  • Sportska kolica – to su kolica za bebe koje sjede, najčešće imaju prečku, tendu, te se mogu spuštati u nekoliko položaja.
  • Kišobran kolica – kišobran kolica su kolica za hodače, a najčešće su vrlo lagana, sa kišobranom, odnosno, tendom. Najčešće se ne mogu spuštati u položaje.
  • Kolica za blizance – naravno, kolica koja imaju dvije košare, odnosno dva sportska djela, a dolaze u svim kombinacijama kao i za jedno dijete
PRISTUPAČNOST

Prilikom odabira dječjih kolica na umu morate imate gdje ćete ih držati, koliko se lako sklapaju i otvaraju. Također, možete li ih sami spremiti u auto, jesu li preširoka i koliko im kotači vire od konstrukcije kada su sklopljena.

Osim toga, mjesto gdje živite je vrlo vjerojatno jedan od presudnih faktora. Kolica bi trebala biti lagana ako ćete ih skupa s bebom nositi na kat ukoliko npr. nemate lift. Odnosno, ako ćete ih morati sklapati u garaži ili podrumu.

Teren po kojem ćete šetati je isto bitan. Amortizeri na kotačima zato čine razliku između truckanja u kolicima i laganog ljuljuškanja.

Veličina kotača i širina kolica u kotačima je vrlo bitna! Naime, zbog širine kotača moglo bi se dogoditi da ne možete ući u autobus ili vlak, odnosno proći kroz malo uža vrata.

Također, gume na kotačima su jedan od faktora koje trebate uvrstiti u jednadžbu. Većina kolica imaju gumene ili plastične kotače koji su ispunjeni, dok neka imaju ona punjena zrakom. Plastični kotači teže će ići po neravnom terenu, a kotači punjeni zrakom mogu se probušiti ili ispuhati. 

UDOBNOST

Dječja kolica, naravno, moraju biti udobna za bebe! A prilikom biranja uključite faktore poput čvrstoće podloge za ležanje, sigurnosti tkanine, tende koja pokriva većinu košare, prekrivač od tekstila koji će štititi bebu i naravno, visinu.

Idealna kolica bi trebala imati u košari tvrdu podlogu na kojoj će ležati beba, a biti dovoljno široka da bebi nije tijesno i da se tako može voziti sve dok ne počne sjediti. Uz to, košara bi trebala biti prikladna maminoj visini. Kralježnica nakon poroda pati, pa bi visina trebala biti takva da mama bez naprezanja može podići bebu.

Savjeti – KAKO OBUĆI BEBU

Također, većina kolica s košarom i sportskim djelom može se montirati u oba smjera kako bi beba bila u hladu, odnosno da bebi bude maksimalno udobno, te da gleda u roditelja (dok je manja) ili prema van (kad joj postane sve zanimljivo).

Osim toga, kada beba izađe iz novorođenačke faze i postane znatiželjna, zgodno je imati naslon za glavu koji se može podići tako da beba može gledati svijet oko sebe.

Mame tada najčešće odabiru autosjedalicu odnosno jaje, jer beba može vidjeti sve oko sebe u šetnji.

DODACI

Dodaci o kojima morate razmišljati su torba za kolica u koju moraju stati pelene, voda, bočica, dekica, rezervna odjeća, a po mogućnosti i mamine stvari.

Zgodna i praktična stvar koju svakako morate imati je navlaka za kolica u slučaju kiše ako vas ulovi pljusak, te zaštita od komaraca. Bez toga danas više skoro pa ne može. Neka kolica imaju i držače za kavu, rukavice koje se monitraju na prečku za guranje, zimske termo vreće za bebu…

PA KAKO ODABRATI?

Najbolje bi bilo sastaviti popis u kojem ćete popisati svoje želje, pa onda svoje mogućnosti i na kraju praktične stvari. Tada ćete imati početnu točku za traženje dječjih kolica.

Krenite hrabro u potragu u trgovine… ili na internet.

Foto: Freepik