Svaki se roditelj grozi ružnih riječi koje dolaze od djeteta. Dovoljno je da vam glavom prođe pomisao „dijete me mrzi“ i da osjetite neizmjernu tugu. No, duboko udahnite, nije sve tako kako zvuči…
Mržnja je toliko jaka riječ da ju najradije ne bismo niti čuli, ako možemo birati. A posebno ju ne želimo čuti od svog djeteta. „Dijete me mrzi“ je misao koja nam stvara popriličnu nelagodu. I to je vrlo nježno rečeno, jer tu je još pregršt osjećaja od kojih niti jedan nije lijep ni ugodan.
Da, to jesu jake riječi, ali poslušajte našu, odnosno dječju stranu svega toga.
Kako reagirati na te riječi mržnje?
1. Prestanite govoriti
U trenutku kad vas preplavi taj osjećaj nakon izgovorenih ružnih dječjih riječi, najmanje mudra stvar je – reći sve što mislite i osjećate. Prije nego što vam proradi onaj dječji instinkt u vama i uzvratite istom mjerom, pokušajte se smiriti. Isto tako, nemojte početi pakirati kovčege da dijete pošaljete kako bi našlo neku drugu mamu, bolju od vas. Umjesto toga, udahnite duboko i bolje neko vrijeme nemojte ništa reći.
No, nemojte dijete ostaviti da iščekuje kaznu ili posljedicu bez riječi. Smireno izgovorite „Sad moram duboko udahnuti (stvarno udahnite) i razmisliti o ovome“. Neko vrijeme ne morate ništa reći, jer ste se ispričali. Ako se, pak, dijete poželi ispričati, prihvatite ispriku, ali recite:
„Hvala ti, ali svejedno moram malo razmisliti o ovome“.
2. Nemojte paničariti
Kao što smo već naglasili, nije lako pomisliti „dijete me mrzi“, ali nemojte na to tako gledati. Činjenica da je dijete od nekoliko godina izgovorilo da vas mrzi, ne znači da vas dijete – mrzi. Nije isto kao kad vam to kaže odrasla osoba. Dijete vam želi iskazati svoju ljutnju, svoj bijes i želi da bude po njegovom.
Osim toga, oni još uvijek uče kako iskazati svoje osjećaje na pravi način. A vi ste tu da im to pokažete. Dakle, nećete ništa postići vikanjem i ružnim riječima. Odnosno hoćete – upravo ono što ne želite postići. Podsjetite se da roditeljstvo nije lako i da ne morate biti savršeni. „Dobar“ je sasvim dovoljno.
3. Slušajte ono što dijete ne kaže
Djeca ne razumiju koncept mržnje. To morate znati. Oni su taj izraz ili način izražavanja „pokupili“ negdje usput i ponovili. Ono što vam djeca u tom trenutku neće reći, a ono što biste vi trebali čuti je sasvim, dijametralno suprotno.
„Mrzim te“ je obično zamjena za neku od ovih fraza: Ljutit sam, Mrzim ovaj osjećaj, Mrzim ovu situaciju, Ti me ne razumiješ, Ti me ne slušaš, Trebam te. Pokušajte se prema djetetu postaviti kao da je reklo „Trebam te“ umjesto „Mrzim te“. To će vam pomoći da mu pristupite na pravi način.
4. Objasnite da boli
Nakon izgovorene mržnje, dijete ne zna što je, ustvari, napravilo. Morate djetetu dati do znanja da prihvaćate njegove osjećaje, ali ga podsjetite da su tu i vaši osjećaji. Recite na primjer: „Ovo što si rekao me povrijedilo. Znam da si uzrujan, ali postoje i drugi načini kako to možeš reći ili pokazati.“
6. Razgovarajte
Kad ste oboje dovoljno mirni, razgovarajte o tome što je dovelo do situacije da vam dijete kaže neprimjerene i teške riječi. Nemojte govoriti samo o ispadu, nego o onom što je do tog dovelo. Razgovor o tome što je uzrokovalo ljutnju i „mržnju“ može biti daleko učinkovitiji. Nekad ćete moći sami naslutiti i pokušati pogoditi, a nekad će to zahtijevati vaš trud i „ispipavanje“.
Foto: Freepik