Dehidracija kod djece i beba je uzrokovana uglavnom ljetnim virozama.
Dehidracija kod djece je manjak vode u tijelu koji se događa kada tijelo prima manje vode nego što je gubi.Dehidracija bebe javlja se uglavnom u stanjima bolesti poput viroza ili gripa. Djeca imaju fini autoregulirajući mehanizam koji formira osjećaj žeđi, tako da će, izuzev u bolesti, rijetko zatajiti.
No, i zbog napornih ljetnih viroza moguća je pojava dehidracije.
Simptomi dehidracije kod djece su:
- suha koža na kojoj se lako stvaraju nabori,
- tamni podočnjaci
- suh jezik obložen bijelim naslagama
- fontanela je kod beba uvučena
- smanjena količina urina – suha pelena ili je urin gust i intenzivno žute boje
- ubrzana akcija srca
- slabiji puls
Tijekom gubitka vode iz tijela zbog dehidracije dolazi i do gubitka elektrolita, a najčešće natrija i kalija. Elektroliti su soli koje se otapanjem u tekućini pretvaraju u katione i anione koji provode i izmjenjuju električne signale izvan i unutar stanica.
Stoga je vrlo važno brinuti o tome da vaše dijete uzima dovoljno tekućine.
Kako liječiti dehidraciju kod djece
Ako prepoznate bilo koji od ovih simptoma vrijeme je za rehidraciju. Starija djeca mogu koristiti prašak ili otopinu iz ljekarne koji sadrže vrlo važne elektrolite.
Nudite svojoj bebe češće dojku ili bočicu, ranije od uobičajenog rasporeda hranjenja kako biste prevenirali osjećaj žeđi.
Naime, kada je riječ o dehidraciji bebe važno je da redovito i pomalo pije, kako bi se tijelo polako vraćalo u formu.
Ako se radi o blagoj dehidraciji važno je uzimati tekućine ali po malo i često, kako se ne bi isprovocirala želučana reakcija ako je riječ o virozi.
Ukoliko se radi o težoj dehidracije svakako se konzultirajte se s liječnikom.
Prevencija dehidracije kod male djece
Tijekom ljetnih mjeseci, kada se pojačano znojimo, važno je redovito piti kako bi se nadoknadila tekućina u tijelu. Važno je izbjegavati slana jela i slatka pića, te kofeinske napitke poput ledenog čaja. Najbitnije je da dijete uvijek pored sebe ima bočicu s vodom ili nekim prirodnim nezaslađenim sokom. Također, juhe i povrće i voće koje obiluje vodom poput lubenica, krastavaca i tikvica pomoći će tijelu da dobijem svoju porciju vode i uspješno se bori protiv vrućine.
Važno je zapamtiti!
Djeca od jedne do 3 godine trebaju u prosjeku 1,3 litre tekućine dnevno.
Djeca mlađa od godine dana trebaju majčino mlijeko ili adaptiranu hranu, a oboje sadrže tekućinu.
Foto: Freepik