Za početak, zanima nas Vaše iskustvo s porođaja. 🙂
Taj dan će mi biti urezan u pamćenje dok sam živ. Vratio sam se navečer kući poslije predstave u kazalištu Komedija, u kojem radim… umoran, spreman za krevet, ali me čekala obveza šetnje Maxa, našeg kućnog ljubimca. Konačno, legao sam onako mrtav-umoran, nikakav, već je bila prošla ponoć, kad je iz kupaonice žena viknula: „Deane!!!… Pukao je vodenjak!“ Mislim da je dalje sve jasno. Kako smo u relativnoj blizini bolnice u Petrovoj, bili smo ondje za 10 minuta.
Porod je svakako predivno iskustvo, ali nije za svakoga (pritom mislim na muškarce, naravno)… jer svega tu ima, da ne budem eksplicitan. Muškarac treba olakšati ženi u tom trenutku, a slike su živopisne, pa za nekoga sa slabim želucem bi u najmanju ruku moglo biti neugodno. Moja žena kaže da sam joj pri porodu pomogao jako, vjerujem da je tako i bilo. Ona je bila savršena, neizmjerno sam ponosan na nju, nije ni glasa ispustila pri trudovima. Medicinske sestre nisu mogle vjerovati da ne traži nešto protiv bolova. Nakon šest sati trudova rodila se Karla Dea u 6.39 ujutro. Prekrasan je osjećaj bio uzeti je u ruke.
Kako izgleda prosječan dan jednog full-time tate?
Ha, ha, ha, na to će pitanje odgovor najbolje dati svaka full-time mama. Od jutarnjeg buđenja, presvlačenja, doručka, ponovnog presvlačenja jer se zalila vodom, igranja, šetnje u parku, pa ručka koji skuhaš i moliš Boga da joj bude „sve po guštu“, preko popodnevnog spavanja, igranja, pjevanja, plesanja, plakanja, smijanja, dok ne kapitulira i napokon slatko zaspi (do novog buđenja u sitnim noćnim satima… pa su grčevi, pa su zubići, pa je puna pelena)… Uglavnom, nismo se baš naspavali.
Što se finoga papa u Vašem domu? Vodite li se za smjernicama svoje supruge- nutricionistice?
Karla se u početku dojila, gdje je od početnih 2700 grama, s koliko je izašla iz bolnice, u svega nekoliko mjeseci napredovala do 6 kilograma… kad je postala prava „Michelin beba“ 😉 Naravno, oko 5. mjeseca započeli smo s uvođenjem dohrane s klasičnim žitno-voćnim kašicama koje je dobro prihvaćala. A ni zelene kašice joj nisu bile „mrske“. Upravo je u to vrijeme supruga Karmen s kolegicom Tenom, koja je također postala mama, osmislila jedinstvenu nutricionističku mobilnu aplikaciju „Bebin kalendar dohrane“, koja je odnedavno dostupna svim mamama i tatama kao korisna pomoć u provođenju dohrane. Mi smo većinu od stotinjak recepata iz aplikacije isprobali, tako da garantiram „da prolaze“ 😉
Jede li Karla Dea sve ili ipak malo brlja po tanjuru?
Najčešći scenarij je strepnja nakon što skuham ručak, hoće li joj „iz prve„ biti po guštu. Naime, Karla je gurman, ali i nepovjerljiva za prva dva-tri zalogaja. Nakon što njezino istančano nepce da zeleno svjetlo, potamani ručak do kraja, ali tih prvih par minuta iščekivanja za mene često bude stresno – kao nekom vrhunskom kuharu koji očekuje Michelinovu zvjezdicu 😉 Kad smo kod omiljenih kombinacija, najdraže su joj domaće juhe s mrkvom i rezancima, palenta s raznim mesnim / ribljim umacima, tjestenina na „šalšu od rajčica“, a njezin prvi izbor bio bi brokula ili špinat s piletinom, smiksana s maslinovim uljem u kremastu kašicu. Jogurt ili mlijeko uvijek prolazi kao međuobrok, dok je interesantno da za čokolade i slatkiše prečesto ne pita, naravno da ih voli kao i sva druga djeca, ali imamo sreću da zaista rijetko traži „slatko“.
Intervju u cjelosti pročitajte u tiskanom izdanju časopisa Mama&Beba za srpanj 2016.