28.-30. TJEDAN
VAŠE DIJETE
Do 28. tjedna vaše dijete može otvoriti oči, koje su postale osjetljive na svjetlost koja prodire kroz abdominalnu stijenku. Vaše je dijete doseglo posebnu točku svog razvoja unutar maternice – bez obzira na to što je maleno, kada bi se rodilo, moglo bi preživjeti: dugačko je približno 26,5 centimetara i teži oko 1,5 kilograma.
VAŠE TIJELO
Ovi tjedni označavaju kraj drugog tromjesečja i vjerojatno ćete osjećati bolove izazvane težinom. Možda ćete dobiti i proširene vene, što možete spriječiti nosite li posebne najlonke za vene. Također si možete pomoći ako izbjegavate dugo stajanje ili sjedenje prekriženih nogu. Vaš bi partner trebao čuti otkucaje djetetova srca prisloni li uho na vaš trbuh.
31.-33. TJEDAN
VAŠE DIJETE
Lanugo dlačice nestaju i vaše je dijete vjerojatno uspostavilo nekakav obrazac spavanja. Već skuplja slojeve masnih naslaga kako bi se pripremilo za vanjski svijet. Njegova je koža boje mesa, a vene više nisu vidljive. Sve više nalikuje na novorođenče.
VAŠE TIJELO
Iz vaših je grudi možda već počeo izlaziti kolostrum (prvo mlijeko boje sijena) jer se vaše tijelo sve više priprema za dojenje. Očekujte poteškoće sa spavanjem jer će vam vaš sve veći trbuh onemogućavati miran san. U ovoj je fazi normalno da ženama natiču noge i nožni zglobovi, i zato bi bilo najbolje da kupite par udobnih cipela. Ako vam otiču šake ili lice, posavjetujte se s liječnikom – to bi mogao biti znak preeklampsije, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje pogađa trudnice, a uzrokuje ga visoki krvni tlak.
34.-36. TJEDAN
VAŠE DIJETE
Njegov mozak i živčani sustav brzo se razvijaju, a mozak će nastaviti sazrijevati čak i nakon što se rodi. Do 35. tjedna njegova jetra i bubrezi posve su formirani i počinju proizvoditi otpad. Probavni je sustav također formiran, i crijeva su sada puna mekonija (prve stolice vašega djeteta).
VAŠE TIJELO
Kako se vaše dijete nastavlja razvijati, počinje se boriti za prostor. Vaša pluća postaju stisnuta i sve vam je teže udahnuti zbog čega često osjećate kao da ste bez daha. Nerijetko se događaju Braxton-Hicksove kontrakcije, odnosno kontrakcije kojima se maternica priprema za porođaj. Ako se njihovo trajanje produži i ako se razmak između tih lažnih trudova skrati, potražite liječnički savjet.
37.-39. TJEDAN
VAŠE DIJETE
Dugačko je približno 45 centimetara i osjetit ćete da se pomiče najmanje desetak puta na dan. Njegov je imunosni sustav razvijen. Njegova se glava spušta u zdjelicu pripremajući se za veliki dan. Pluća su posljednji organ koji se razvija, ali do 39. tjedna u potpunosti funkcioniraju i spremna su za udisanje zraka izvan maternice. Dijete možda često štuca jer mu plodova voda ulazi u dušnik.
VAŠE TIJELO
Možda osjećate želju da pospremite dom i pripremite ga za dolazak novorođenčeta – to je vaš instinkt za gniježđenjem. Ali nemojte se iscrpljivati. Ako ste bili aktivni tijekom trudnoće, možda ćete osjetiti potrebu da se primirite – plivanje je izvrsno za ovo razdoblje trudnoće. A stigao je i trenutak za pakiranje torbe za bolnicu.
40. TJEDAN
VAŠE DIJETE
Vaše dijete ima razvijena sva osjetila. Glavica mu je vjerojatno angažirana i spremna za porođaj, što znači da vas nožicama lupka u rebra. Prosječna porođajna težina je 3500 grama. Nemojte zaboraviti da je termin rođenja samo procjena. Tek 4% novorođenčadi rodi se na termin i zato razmišljajte i o mogućnosti da prenesete do dva tjedna.
VAŠE TIJELO
Sada se vjerojatno već osjećate jako neugodno zbog tjelesne težine koja pritišće kralježnicu i noge. Gotovo da ste stigli do cilja i uskoro ćete na svijet donijeti prekrasno dijete. Uobičajeni znakovi početka porođaja su trudovi, ispadanje sluznog čepa i puknuće vodenjaka. To znači da je vaše dijete spremno doći na ovaj svijet.