Bebe i mališani

Skijanje – zimska radost koja se voli od najranije dobi

Nakon rođenja djeteta i klasičnih vježbi za pospješivanje psihofizičkog razvoja djeteta, koje najčešće propisuje pedijatar, potrebno je polagano kretati i sa nekim malo zahtjevnijim stvarima. Opće poznato je da je za djecu kratkotrajan izlazak na snijeg vrlo koristan, dapače, konstantan boravak u toplim i zatvorenim prostorijama tokom zimskih mjeseci nikako ne koristi djetetu. Kada početi? Iznad godinu dana starosti, tj, kada dosta ojačaju vratni mišići djeteta i kada dijete malo stasa, zanimljiva opcija je leđna nosiljka u kojoj roditelji mogu nositi dijete prilikom planinarenja. U dobi od dvije godine djeca su spremna za prvi ozbiljniji kontakt sa snijegom – igre, lagana trčkaranja, vožnja na sanjkama, izrada snjegovića te čest boravak u prirodi, kod djece počinju oblikovati jednu naviku te se rađa prijateljstvo između prirode i mladog čovjeka. Nakon početnih igara i prvog klizanja po ledu te trčanja po svježem snijegu, djeca su sa nepune tri godine spremna za prvi kontakt sa skijama, u dječjim vrtićima za skijanje. Što se tehnike tiče, s tri godine dijete savladava blagi spust ravno, te vijuganje u plugu, a sve kroz igru i razne vrste zabave na blagim, gotovo ravnim stazama začinjenim ugodnom i zaigranom atmosferom. U periodu od dvije i pol do četiri godine prisutan nagli razvoj motoričkih sposobnosti pa je dijete s napunjene četiri godine spremno za prve skije i pancerice. (preuzeto s portala skijanje.hr)

Skijaška oprema

Kad govorimo o ovom periodu, prije nego se odvažite upisati dijete u školu skijanja pobrinite se da imate adekvatnu opremu te da je oprema ispravna. Što trebate pripremiti za prvo skijanje, objasnila nam je Anita Vukušić Crevar, dipl. kineziolog iz centra Sport Educa:

Mnoga djeca imaju problema zato što su skije koje koriste prevelike za njih jer ih koriste od starijeg brata ili sestre, a roditelji to ne smatraju bitnim. Dijete koje koristi prevelike skije teško će moći držati kontrolu na stazi. Isto vrijedi i za pancerice i vezove – pobrinite se da su prave veličine prije nego se uputite na padinu. Pancerice dizajnirane za djecu fleksibilnije su od onih za odrasle. Svako dijete treba isprobati pancerice i neko vrijeme provesti u njima prije odlaska na skijanje. Preporučujemo da dijete u pancericama prohoda minimalno 30 minuta „na suhom“,  kako bi vidjeli  smeta li mu nešto. Vezovi trebaju biti podešeni prema težini djeteta i prema skijaškome znanju, kako bi spriječili ozljede prilikom pada. Podešavanje vezova svakako prepustite iskusnom ski servisu. U većini europskih zemalja kaciga za djecu je obvezna. Naočale su također, bitna zaštita od jakog sunca, padajućeg snijega ili raznih ometala koje vas mogu snaći na stazi (npr. grane drveća). Kada kupujete skijaško odjelo (skafander) pazite da bude toplo i nepropusno na snijegu. Tijelu vašega djeteta mora biti toplo! Za djecu predlažemo skijaške hlače na tregere i jaknu s visokim ovratnikom ili skafander u jednom komadu kako bi spriječili otkrivena leđa. Ispod odijela dijete teba imati dugi donji veš, tople čarape, pamučnu dolčevitu i flis. Za skijanje šal nije potreban niti ga stručnjaci preporučuju jer može prekriti lice i smanjiti vidljivost djeteta. Kapa također nije potrebna jer dijete koristi kacigu. Možete koristiti tanku podkapu ili buff koji je od pamuka i ima puno mogućnosti korištenja (kapa, šal, podkapa…). Namjenjen je upravo za sport i vrlo je primjenjiv u snježnim uvjetima.

Budući da je oprema za skijanje dosta skupa, a djeca ju brzo prerastu, naš savjet je da opremu, za početak, iznajmite.

Pravilnim učenjem do bezbrižnog užitka

Kada ste svoje dijete opremili za izlazak na padinu, vrijeme je da nauči osnovne elemente skijanja. Svakako preporučujemo školu skijanja  za djecu jer ćete stvoriti dobre temelje za buduće bavljenje ovim sportom. Čak iako ste osobno iskusni skijaš preporučujemo da edukaciju prepustite stručnjacima i upišete djete u školicu gdje će se ono zabaviti, družiti, učiti i skijati, a izbjegnuti ćete nepotrebne traume.

Sport Educa je specijalizirana za provođenje sportskih programa s djecom predškolske dobi, te provodi školu skijanja na Sljemenu s djecom od tri godine u suradnji s iskusnom školom skijanja Sport4you koja posjeduje vlastiti koridor s mini vučnicom iza hotela Tomislavov dom. Koridor je izoliran i potpuno siguran od ostalih skijaša, te namjenjen isključivo djeci i početnicima. Program skijanja Sport Educa namjenjen je djeci od 3 do 7 godina. Ovo razdoblje je idealno za učenje skijanja jer  sve kretnje u skijanju su prirodne. Ako ste mislili da vam je dijete u ovoj dobi premalo, varate se, vrlo će brzo svladati spuštanje i zaustavljanje na padini.  U kasnijoj dobi kod djece se stvori strah koji može biti ograničavajući faktor u učenju.

Svaki termin sastoji se od pet skijaških dana od toga se četiri dana provodi škola skijanja, a zadnji dan je rezerviran za završno natjecanje i pokazni sat.

 

DNEVNI RASPORED

 

7:30 -8:00  polazak autobusa iz Zagreba

8:45  dolazak na Sljeme i oblačenje u opremu

9:30  škola skijanja 1. dio

11:00 -11:30  užina (topli čaj i kolači)

11:30 -13:15  škola skijanja 2. dio

13:45 -14:30  ručak

15:00 – polazak autobusa za Zagreb

15:30 -16:00 – dolazak autobusa u Zagreb

 

Savjeti za roditelje koji upisuju dijete u školu skijanja:

Uvjerite se da se dijete odmoreno i da je pojelo doručak . Doručak treba biti čvrste konzistencije jer djeca iz Zagreba putuju autobusom cca 30-40 min;

Dovedite djecu obučenu i spremnu za skijanje;

Ne brinite o suzama! Instruktori skijanja u školicama za djecu iskusni su u stručnjaci koji su ljubazni, brižni i brzo će umiriti vaše dijete ;

Ako želite provjeriti  kako se vaše dijete snašlo promatrajte iz daljine ili pitajte voditelja programa od kojeg možete dobiti sve informacije;

Iako se zimi može činiti čudnim ne zaboravite djetetu staviti zaštitu od sunca (minimalno SPF 15) jer se sunčeva svjetlost reflektira u snijeg i led  te tako i u dječje lice. Na usne je važno staviti balzam sa zaštitnim faktorom (čak i kada je vani oblačno).

 

Što djeca nauče na početnom stupnju škole skijanja?

1.       Hodanje na skijama

2.       Padanje i dizanje

3.       Paralelno penjanje na brdo

4.       Plug

5.       Plužni zavoj

6.       Svladavanje mini vučnice

7.       Ponašanje i pravila na stazi

VIše na www.sport-educa.hr i www.sport4you.hr