Na svom majčinskom putu slijedit ćete veliku krivulju učenja i svaki ćete se dan suočavati s novim izazovima. Bilo da je riječ o prvom izlasku iz kuće nakon porođaja ili o prvom vođenju ljubavi, otkrijte kako sve to svladati s lakoćom.
PRVI PUT…
… vaš se partner vraća na posao
Bilo da ga pokušavate zadržati vješajući mu se oko vrata ili ga ispraćate mašući šarenim zastavicama, osjećaji mogu biti vrlo zbunjujući kada dođe vrijeme za partnerov povratak na posao. „Plakala sam svaki dan tri mjeseca kada je Goran odlazio“, priča Andrea. „Toliko sam se naviknula na njegovu pomoć. No usredotočila sam se na dnevnu rutinu i dani su postajali sve lakši.“
Određen dnevni raspored pomoći će vam da se osjećate sigurnije, stoga se viđajte s prijateljima i obitelji ili se učlanite u neku grupu za mame i bebe. Razgovarajte s partnerom o svojim potrebama, možda on može preuzeti dio brige o bebi tijekom vikenda.
…izlazite iz kuće s bebom
Vaš prvi zajednički izlazak može biti prilično kaotično iskustvo, pogotovo ako prerano odete predaleko. „Htjela sam kolegama pokazati svoju jednomjesečnu bebu i mislila sam da će vožnja tramvajem do grada biti mačji kašalj. No Iva je cijelo vrijeme vrištala, a manevriranje kolicima bilo je prava noćna mora. Kad sam izašla iz tramvaja, bila sam na rubu suza i nazvala sam supruga da dođe po mene. Prošlo je nekoliko mjeseci prije nego što je Iva konačno upoznala moje kolege“, kaže Svjetlana.
Prvi izlazak može biti emotivno iskustvo. Osjećat ćete se čudno gurajući kolica, a prelazak ceste može biti zastrašujući. Tajna je u malim koracima. Prvi se put ograničite na kratku šetnju. Kada vam samopouzdanje naraste, krenite u grad s nekim tko vam može pružiti potporu.
…imate seks nakon porođaja
Zašto vam zbog čina koji vas je učinio trudnom sada klecaju koljena od straha? „Bila sam toliko nervozna da sam suprugu lagala kako mi je liječnik savjetovao da nemam seks najmanje tri mjeseca“, priča Leona. „No njegov zagrljaj i uvjeravanja kako sam prekrasna učinili su da se ponovo počnem osjećati poželjno i spremno za intimnosti.“
Prvi seks nakon porođaja može biti zastrašujući za oba partnera. Vi se bojite da će vas boljeti, on se boji da će vas ozlijediti, a oboje ste umorni zbog nedostatka sna. No seks ne mora značiti penetraciju. Možete raditi druge stvari dok se ponovo ne osjetite spremnima za pravi odnos.
…izlazite bez bebe
Premda se pupčana vrpca prereže čim se beba rodi, može proteći mnogo vremena prije nego što budete spremni nakratko napustiti svoju bebu. No to je važno jer vi niste samo mama, nego i osoba. Nađite nekoga kome vjerujete da pričuva bebu dok ste vi nakratko vani negdje u blizini, i polako to nadograđujte.
“Mislav i ja smo prvi put izašli na večeru šest mjeseci nakon porođaja, a ja sam je potpuno upropastila jer sam stalno zvala doma da provjerim kako je Bruno“, priča Jadranka. „Vratili smo se nakon 45 minuta i našli moju mamu kako pokušava ponovo uspavati Brunu jer ga je probudila zvonjava telefona!“
…čujete prijekorne primjedbe
Prirodno je da se kao roditelj postavljate previše zaštitnički i da usputni komentar možete doživjeti kao uvredu. No ako netko kaže da je vaša beba „dobre veličine“, a vi to protumačite kao „debela je“, zapitajte se niste li nepotrebno zauzeli obrambeni stav. Ipak, ako vam netko učestalo dijeli „komplimente“, vjerojatno ćete se bolje osjećati u opuštenijem društvu.
„Bila sam šokirana kada mi je jedna žena u parku neprestano govorila da je Ivan spor zato što u dobi od 13 mjeseci nije hodao. Prestala sam se s njom družiti i sretnija sam s prijateljicama koje nisu opsjednute napretkom mojega djeteta“, kaže Tihana.
…vaš mališan ima javni ispad
S izljevima bijesa teško se nositi i kod kuće, a kada vaš mališan poludi u javnosti, osjećat ćete se strašno. „Skamenila sam se kada je Nikolina počela divljati“, priča Amalija. „Bile smo u prodavaonici cipela i predložila sam joj da kupimo obične tenisice a ne one s bljeskalicom na peti. Pohrlila je prema policama i počela bacati cipele po cijeloj prodavaonici!“
Teško je podnijeti prijekorne poglede, no recite si da te ljude više nikada nećete vidjeti i mirno pričekajte da se mališanov bijes stiša. To je normalan dio njegova razvoja i pokušaj da se izbori za svoju neovisnost.
…vaše se dijete razboljelo
Znamo da bebe i mališani pokupe svaku bolest, no ipak je dobro da ih u tim slučajevima pregleda liječnik. Oni su navikli na česte dječje posjete i neće vas smatrati neurotičnima ako ste redovit posjetitelj.
„Kada je Klara imala šest mjeseci“, priča Lidija, „svaki sam tjedan bila kod liječnika. Isprva je mislio da je riječ o nekom virusu, no tijekom zadnjeg posjeta Klara je imala napadaj. Odmah su je poslali u bolnicu gdje je ostala dvije noći jer se pokazalo da ima febrilne konvulzije.“ A to je još jedna prekretnica u životu svake mame – trenutak kada počnete vjerovati svojim instinktima. Naposljetku, nitko ne poznaje vašu bebu tako dobro kao vi.
PRVI SAM SE PUT OSJEĆALA KAO 'PRAVA' MAMA KADA…
„Trebalo mi je šest mjeseci, no konačno sam znala da sam sposobna za sve zadatke kad sam 'upecala' Ireninu kakicu u kadi a da pritom nisam postala histerična!“
Lidija, mama Irene (18 mj.)
„Kada je Hana imala šest mjeseci, već sam svladala sve tajne manevriranja kolicima. Mogla sam se penjati stubama, ulaziti i izlaziti iz tramvaja bez ičije pomoći. Sama pomisao na to davala mi je vjetar u leđa!“
Marta, mama Hane (9 mj.)
„Cijeli sam dan provela sama sa svojom djecom – bez njihovih prijatelja, drugih mama ili obitelji. Kad sam shvatila da se uopće ne brinem što ćemo raditi cijeli dan nego samo uživam u njihovom društvu, znala sam da sam postala prava mama!“
Tanja, mama Marka (3) i Eve (18 mj.)