Kad su Sarine dvije najbolje prijateljice objavile da su trudne samo nekoliko tjedana poslije nje, to su trebale biti sjajne vijesti. No negdje između zagrljaja i riječi ushita, osjetila je stanovitu nelagodu.
"U roku od tri mjeseca ta se nelagoda pretvorila u potpunu iritaciju", kaže ona, danas trudna pet mjeseci. "Uspoređujemo veličine trbuha, broj povraćanja, smanjeni libido, planove za porođaj, traperice, proširene vene… To me totalno umara i nimalo ne smiruje."
Što se događa? U jednom ste trenutku najbolje prijateljice, a već u sljedećem natječete se koja je bolja ili kojoj je teže. Psiholozi kažu kako suparništvo između žena nije neobično, čak i ako su bliske.
Prirodno je natjecati se s prijateljicama, jer vječno se uspoređujemo kad su posrijedi naša tijela, odjeća ili muškarci s kojima izlazimo. To može ojačati naše samopouzdanje, ali ako se pokaže da su naše "protivnice" korak ispred, možemo se osjećati loše.
U čitavu formulu ubacite trudnoću kad vam hormoni divljaju i vaš se izgled svakodnevno mijenja, i situacija će se neizbježno "zakuhati".
Naposljetku, toliko je toga o čemu se morate brinuti. I čak nije stvar u tome da budete najbolji, nego samo da se osjećate dobro. Jer, od stanja vaše kose (presuha? prekovrčava?) pa do nove širine vaših zglobova (koji su definitivno preveliki), tijelo vam prolazi kroz promjene kakve dosad nije poznavalo.
Vaša je prva trudnoća teška jer te promjene nemate s čim usporediti. Zato nam druge žene služe za tjelesnu i psihološku usporedbu. Želimo osjećati da je s nama sve u redu te da su sve te promjene normalne.
SUPARNIŠTVO ILI SIGURNOST?
Uspoređivanje i razmišljanje o razlikama može se pretvoriti u opsesiju, od promatranja trbuha drugih trudnica u tramvaju do procjenjivanja koja od vas najlakše podnosi jutarnje mučnine. A činjenica da vaša trudnoća rastom trbuha postaje javna stvar, u svemu tome nimalo ne pomaže.
Jer baš svi, od blagajnice u dućanu do vaše šefice s troje djece mlađe od pet godina, počinju vam dijeliti savjete o tome što biste trebali jesti, piti, odjenuti i činiti. A to nužno ne ulijeva sigurnost.
"Sigurna sam da joj to nije bila namjera, ali jedna žena na trudničkom tečaju postigla je da se osjećam kao potpuna gubitnica", prisjeća se 32-godišnja Helena koja je trudna 34 tjedna.
"Imala je najljepši trbuščić, nije patila od mučnina, svaku je noć uspijevala odspavati osam sati i djelovala je nevjerojatno smireno, dok sam ja netom prestala povraćati i bila na rubu ludila od nedostatka sna. Da stvar bude gora, nudila mi je savjete o dodacima prehrani i vježbama, kao da sam ja kriva što mi tijelo reagira loše na trudnoću."
Kad imate ženu koja je toliko "bolja" od drugih, ne svodi se sve samo na tjelesnu usporedbu.
U fokus dolaze i brižnost vašeg partnera ili to koliko su buduća kolica za bebu tehnološki napredna.
"Moj je suprug nedavno dobio otkaz kao tehnološki višak, pa uglavnom nabavljamo rabljene stvari", priča Marija (35), trudna šest mjeseci. "U međuvremenu je moja prijateljica, čiji je suprug uspješan bankar i nikad ga nema kod kuće, opsjednuta najsuvremenijim kolicima ili super baby monitorom koje su kupili. I sad kad se hvali najnovijom kupnjom, shvaćam kako mi silno zavidi kad joj ispričam kako mi je suprug majstorski izmasirao natečena stopala!"
UPOZNAJTE SEBE
Stručnjaci kažu kako je potreba za natjecanjem ukorijenjena u nesigurnosti, jer trudnoća može izazvati osjećaj kao da vam je tijelo zauzeo izvanzemljanin.
Ali u trenucima smanjenog razuma ključno je sjetiti se da svaka žena trudnoću doživljava drukčije. Ako ste visoki, vjerojatno će beba biti manja. Možda ćete imati mučnine, a možda nećete.
Ne možete i nećete imati istu trudnoću i porođaj kao druge žene jer vaši um i tijelo pripadaju samo vama.
To bi saznanje pomoglo Lindi (27) koja je čitavih devet mjeseci trudnoće provela u panici zbog nedostatka simptoma. "Bilo je dana kada bih otišla na posao i zaboravila da sam trudna", prisjetila se. "Kad sam rekla kolegicama, osjećale su se pozvanima da podijele svoje priče o bolnim leđima, povraćanju i žgaravicama, kao da su njihove trudnoće bile 'prave', a moja nije. Jedna me čak pitala koliko se često beba miče, kao da sugerira da nešto nije u redu. Već sam htjela zakazati liječnički pregled kad me partner uvjerio koliko je to šašavo."
Nakon devetomjesečnoga čekanja vaše prekrasne bebe, razgovor o svakoj pojedinosti njezina dolaska na svijet nešto je što sve nove mame obožavaju, i uskoro ćete diskutirati o svemu, od toga koja je rodila bez lijekova do toga koja je najduže rađala.
A i zašto ne biste? Dosad je to bilo iznimno emotivno iskustvo koje neće nestati nakon porođaja. Ipak, upamtite da je svaki porođaj jedinstven te da je vaš specifičan za vas i vaše tijelo.
Primjerice, ako uopće ne podnosite bol, vjerojatno ćete prije zatražiti epiduralnu nego porođaj u vodi. Stvar je jednostavno u tome da znate što je dobro za vas.
Osjećaj sigurnosti temelji se na dobroj informiranosti. Znanje je moć sve dok dolazi iz pouzdanih izvora. Zato, imate li bilo kakvih briga ili nedoumica, zapišite ih i razgovarajte o njima s liječnikom, a ne s prijateljicama. Najvažnije od svega jest opustiti se i uživati u trudnoći.
Ako se u nečijem društvu osjećate loše, izbjegavajte ga. A ako ne možete? Kada djeca budu veća, organizirajte sportsko-natjecateljsko druženje s drugim roditeljima i osvetite se tada…
PET NAČINA BORBE S NESIGURNOŠĆU
Prepustite se Trudnoća je kreativna i prekrasna i ne mora se kontrolirati. Prepustite se unutrašnjem osjećaju.
Skrenite razgovor s natjecateljskih tema Ispitivanje novopečenih mama o njihovim trudnoćama može izazvati nesigurnost. Umjesto toga pitajte ih o njezi ili hranjenju bebe.
Naučite voljeti svoje tijelo Masaže, trudnička joga ili samo deset minuta dubokog disanja pomoći će vam da se osjećate samouvjerenije i opuštenije.
Vjerujte svom partneru Ako vas je netko zabrinuo, recite partneru. Tako će vam moći pružiti podršku i lakše ćete odlučiti treba li vam savjet stručnjaka.
Ostanite pozitivni Čestitajte si na svakoj fazi trudnoće i recite si kako vam ide stvarno dobro. Naposljetku, to je vaše putovanje – ničije drugo.