Postoje razni razlozi zbog kojih mališani baš ne žele pojesti mrkvu. Nije potrebno raditi dramu i razbijati glavu traženjem rješenja, jer rješenje je pred vama – u vašoj kuhinji.
Zašto neki mališani spadaju u kategoriju izbirljiva djeca i zašto se javlja izbirljivost u hrani?
Prelazak s mliječne prehrane na krutu hranu za mališane je prekretnica u njihovim životima. I dok će nekima ta prekretnica biti laka, neki će okretati glavu i čvrsto zatvarati usta. Kako biste izbjegli nepotrebnu dramu, potrebno je samo nekoliko preinaka u vašoj kuhinji i to će se promijeniti. Nije potrebno kuhati i nakuhavati nešto na što će vaš klinac odmahivati glavom, stvar je u prezentaciji.
NEKA ONI IMAJU KONTROLU
Jedan je od razloga što vaš mališan odbija hranu taj što oko 18. mjeseca života pokušavaju vježbati kontrolu. U toj će dobi steći dojam samostalnosti, pa će odbijanjem hrane pokušavati vježbati svoju neovisnost i nametati kontrolu nad svojim odabirima. Vi ćete htjeti da jede mrkvicu, ali on neće jesti jer tako stječe dojam da ima kontrolu nad situacijom.
No, ako mu pripremite slasni muffin s mrkvicom i skuhate mrkvicu u juhi s nekim zabavnim kolutićima tjestenine, oboje ćete pobijediti. Mališan će odabrati što će jesti i tako vježbati kontrolu, a vi ćete biti sretni jer je ipak pojeo mrkvu! Kada krene jesti, nemojte ga požurivati i nuditi mu drugi izbor, neka završi s obrokom, pa tek onda predložite sljedeći.
KLINCI VOLE ZNATI ŠTO JEDU
Gotovo je sigurno da će mališani birati hranu s kojom su upoznati. Upravo im je zato draže jesti odvojenu hranu nego, primjerice, složence. Stoga ih uključite u pripremu obroka i kuhanje. Neka vaše dijete gleda ono što će jesti kako bi se pripremilo za pravi obrok.
Također, odaberite šareni tanjur s njegovim omiljenim motivima kako bi, na primjer, otkrio cijelu sliku vlakića kada sve pojede. Tijekom jedenja vrlo će vjerojatno drobiti hranu i razmaljati je po rukama, i to je skroz normalno. Djeca su vrlo senzorička bića i tek otkrivaju razne teksture, mirise i podražaje. Pustite ih da se igraju s hranom, ali ih i potičite da je probaju. Uvijek je dobra ideja jesti zajedno s klincima! Neka na primjeru vide kako se jede i što se sve radi kada se objeduje. Vrlo će brzo početi slijediti vaš primjer.
KUHANJE ZA MALENE
Kada zajedno kuhate, klincima dajte da probaju različitu hranu. Ponekad će to značiti da će napraviti veliki nered, ali to sigurno neće umanjiti vaše veselje jer će vam dijete biti sito.
Primjerice, dajte mališanu da proba opranu rajčicu ili da gricka kuhane mrkvice. Ako ima veliku želju, neka gurne prstić u juhu (ako nije vruća) ili se pospe brašnom. Klinci uče kroz igru, ali se tako i upoznaju sa svijetom! Ako radite pire krumpir, neka vam pomognu s gnječenjem, ako se radi o palačinkama, neka miješaju smjesu. Postoji bezbroj načina kako uklopiti klince u pripremu hrane. Tako ćete smanjiti pritisak na njih. Kada smanjite očekivanja i opustite raspored, od svog izbirljivog jelca dobit ćete upravo ono što želite – hranjenje bez stresa!
GLEDAJTE I UČITE
Klinci lako padnu pod utjecaj. Bilo da je riječ o starijem djetetu neke vaše prijateljice, starijem bratu ili nekome njihove dobi, klinci će imitirati ono što rade. Stoga je za vašeg malog izbirljivca možda dobra ideja da padne pod dobar utjecaj. Primjerice, vaš nećak može biti savršen partner u vašem naumu. Ako je večera problem, i vaš klinac ne želi jesti, to je savršeno vrijeme da pozovete nećaka na večeru i napravite gris na mlijeku. Neka stariji klinac komentira kako je obrok fin, a to će ohrabriti vašeg malog jelca da i on proba. Žlica po žlica do uspjeha!
PRAVI TAJMING
„I pas voli jesti u miru“ uzrečica je koju ste možda čuli od vaših starijih. I vrlo je točna! Klinci u jednom danu prožive vrtlog emocija koji nekima pada teže, a nekima lakše. Stoga nije ni čudo da ponekad nemaju interesa za jelo ili ne mogu sjediti i jesti u miru. Pokušajte organizirati obroke tako da su zapravo gladni kada moraju jesti, da nemaju vanjskih podražaja koji će ih odvlačiti od jela i da nema vaših nepotrebnih komentara. Da, da dobro ste čuli! Nemojte komentirati kako neće jesti ili da ste kuhali sat vremena, a oni ne žele jesti. Takvi komentari nisu potrebni, niti konstruktivni. Mi odrasli često zaboravljamo da djeca i nekoliko puta ponovljenu aktivnost proživljavaju kao da je prvi put.
Njima je sve uvijek novo. Recept za uspješno hranjenje je: malo mašte, prstohvat strpljenja i zaigranost, pa kada se sve to kuha na laganoj vatrici desetak minuta dobije se sit klinac i sretni roditelji.
Foto: Freepik