Kako naše tijelo ne može samostalno proizvesti vitamin B9, poznat još i kao folna kiselina, vrlo je važno posvetiti dodatnu pozornost dovoljnom unosu vitamina B9 u našoj svakodnevnoj prehrani.
Ukoliko iz nekog razloga niste u mogućnosti unositi dovoljne količine vitamina B9 kroz svakodnevnu prehranu, preporučuje se uzimanje vitamina B9 kroz dodatke prehrani.
Vitaminom B9 se nije moguće predozirati, jer je vitamin topiv u vodi, što znači da će tijelo višak vitamina izbaciti mokrenjem.
U prirodi možemo pronaći puno namirnica koje su bogate vitaminom B9, pa kada je moguće preporučljivo je te namirnice uključiti u svoju prehranu. Pri tome treba uzeti o obzir da je vitamin B9 osjetljiv na svjetlost, temperaturu, zrak i vodu te količina vitamina u namirnici opada sa dužom termičkom obradom.
Namirnice koje su bogate folnom kiselinom a često ih susrećemo u našoj prehrani su: jaja, meso, riba, mliječni proizvodi, mahunarke i brokula. Od namirnica koje možda nešto rjeđe konzumiramo to su soja, avokado, šparoge, teleća jetra i orašasti plodovi.
Prema nekim istraživanjima prosječno u organizam dnevno prehranom unosimo oko 250 mikrograma folne kiseline. Trudnicama se u prvih 12 tjedana trudnoće (pa i prije toga!) preporučuje povećati dnevni unos folne kiseline na barem 400 mikrograma. Možda najlakši način unosa dovoljne dnevne količine folne kiseline za trudnice je uzimanje prenatalnih vitamina.
Nedostatak folne kiseline kod trudnica povećava rizik za prijevremeni porod. Također, nedostatak folne kiseline prije začeća i unutar prvih 12 tjedana trudnoće može dovesti do oštećenja neuralne cijevi kod fetusa. Rizik za oštećenje živčanog sustava novorođenčeta za smanjuje se za 50 do 80% ukoliko se unosi dovoljno folne kiseline.
Tekst i foto: Mamin kutak