Obitelj

Znate li što je Dan ružičastih majica? Vrlo važan datum…

Dan ružičastih majica

Dan ružičastih majica pokret je koji osvješćuje problem vršnjačkog nasilja, a obilježava se posljednje srijede u veljači.

Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja ili Dan ružičastih majica (Pink shirt day) započeo je 2007. godine u Kanadi kada je jedan dječak došao odjeven u rozu majicu u znak podrške oboljelima od raka dojke. No, umjesto pohvala postao je žrtva vršnjačkog nasilja – zlostavljanja i ruganja. Kolege iz razreda u znak podrške hrabrom dječaku počeli su u školu dolaziti u ružičastim majicama. Tako je i pokret započeo!

Nasilje na mreži

Vršnjačko nasilje nije kao nekada koncentrirano na školske hodnike, učionice i parkove. Preselio se u online svijet pa je postao i javnozdravstveni problem, a jedno istraživanje provedeno na Visokoj policijskoj školi pokazalo je da je od 451 ispitanog učenika većina njih imala iskustva s nekim oblikom online nasilja.

Nacionalno istraživanje pokazalo je pak da 5% djece doživljava neki oblik vršnjačkog nasilja u virtualnom svijetu čak 2 do 3 puta mjesečno, a svako treće dijete doživljava nasilje 1 do 2 puta mjesečno! Tijekom 2018. godine evidentirano je u Ministarstvu unutarnjih poslova 6 djece i 63 maloljetnika koji su počinili kaznena djela na štetu svojih vršnjaka u virtualnome svijetu, ukupno njih 69.

Što se događa?

Vrste nasilnog ponašanja na internetu koje prevladavaju su objava fotografija žrtve kojima je izložena poruzi vršnjaka, objave dijelova osobnih poruka s ciljem
izrugivanja i sramoćenja, širenje glasina i ogovaranje.

Vršnjačko nasilje zaista je veliki problem jer osim što ima negativan utjecaj na žrtvu i nasilnika, radi se neravnopravnom odnosu snaga i zbog negativnog utjecaja najčešće postoji opasnost od ponavljanja. Nekada je bio isključivo rezerviran za vanjski svijet, a danas se preselio i u naš digitalni život.

Tamo nasilje nije kontrolirano, ne postoji korektiv prisutnosti roditelja, odnosno starije osobe. Samim time djeca gube svoje granice, pa je zlostavljanje najčešće i puno brutalnije.

Stručnjaci upozoravaju i na normalizaciju nasilja koja se najčešće događa kada se odbacuje pojam nasilja kao normalne dječje igre i zadirkivanja. Također, upozoravaju i da se o vršnjačkom nasilju jako puno priča, ali se malo na njemu radi.

Kako bi što kvalitetnije moderirali vrijeme naših mališana provedeno na internetu važno je imati pravilne alate. Oni su obrazovanje, razgovor s djecom i povjerenje. Nažalost, u svakodnevici se to često izgubi, a onda se događaju i neke ružne stvari. Upravo zato treba graditi odnos povjerenja s klincima kako bi uvijek prvi saznali kada se počnu događati loše stvari. Naravno, i davati im dovoljno pažnje, širiti im interese kako bi i sami izgradili svoje alate za borbu protiv nasilja.

Foto: Freepik