Prečesto čujemo da je nekome život bio ugrožen zbog trovanja ugljičnim monoksidom (CO). Taj bezbojni i bezmirisni plin poznat je i kao “tihi ubojica”.
Ugljični monoksid je vrlo opasan plin, bezbojan je, bez mirisa i okusa. Ne iritrira sluznice, pa se simptomi trovanja prepoznaju najčešće prekasno. Trovanje ugljičnim monoksidom u kućanstvu najčešće dolazi zbog neispravne plinskih pećnica i plinskih bojlera, te gorenje drva u kaminu.
Trovanja ugljičnim monoksidom najčešće se događaju u zimi, no i ljeti postoji opasnost zbog kvarova prijenosnih klima uređaja ili napa.
Kako se događa trovanje ugljičnim monoksidom?
Kada je razina CO u zraku preko 1% ugljični monoksid onesvještava čovjeka nakon samo nekoliko udaha. A smrt će nastupiti nakon nekoliko minuta. Već i kod tako malenih koncentracija CO smrt nastupa gotovo neprimjetno, brzo i bezbolno. No, ukoliko se radi o manjim količinama mogu nastupiti simptomi trovanja.
Kako izgledaju simptomi?
Simptomi trenutnog trovanja ugljičnim monoksidom su slični gripi, a prvo će nastradati organi koji najviše ovise o kisiku:
- glavobolje
- vrtoglavice
- grčevi
- tahikardija
- povraćanje
Kako postupiti u slučaju trovanja ugljičnim monoksidom?
Ako posumnjate da je u pitanju trovanje ugljičnim monoksidom što prije otvorite prozore i vrata ili osobu izvedite na svježi zrak.
Nakon toga odmah nazovite Hitnu pomoć. Ne zadržavajte se u prostoriji u kojoj ste našli osobu, te obavijestite policiju kako bi postupila radnje osiguravanja mjesta i ljudi od nesreće.
Otvarajte prozore
I po najvećoj zimi imajte otvoren jedan prozor u blizini plinskog bojlera, nape ili kamina, barem na kip. Redovito – jednom dnevno – provjetravajte prostorije u kojima boravite vi i vaša djeca.
Prilikom smještanja djece u stan ili kuću pobrinite se da imaju prozor u prostoriji u kojoj spavaju i redovito vjetrite – čak i po noći. Djeca uz svježi zrak i hladniju prostoriju ljepše spavaju.
Redovito servisirajte svoje plinske uređaje i zovite dimnjačare koji će izmjeriti razinu CO kod bojlera, te provjeriti instalacije.
Ako imate mogućnosti nabavite detektor ugljičnog monoksida. U sebi imaju ugrađeni detektor koji će oglasiti alarm kada količina CO dođe do opasne koncentracije.
Foto: Freepik