Obitelj

Osobni podaci djece – kada ih trebaju naučiti i znati?

osobni podaci djece

Svako dijete bi u određenoj dobi trebalo naučiti svoje osobne podatke – ime i prezime (naravno), adresu na kojoj živi i ime roditelja.

U kojem slučaju će im trebati osobni podaci i kada dijete učiti te informacije? I kako ih uopće prezentirati djetetu da ih upamti, shvati, te koristi kada je potrebno. U današnje vrijeme vrlo je važno naučiti mališane što napraviti i kome se obratiti ako se ikada izgube.

Pa, idemo redom!

Neki mališani će već s dvije godine znati svoju adresu i broj mobitela mame, no pitanje je hoće li se sjetiti ičega kada se nađu u situaciji da ih netko to pita… Vjerojatnije je za očekivati da će to znati četverogodišnjak

Naime, u dobi od četiri godine klinci su relativno “zreli” upamtiti te podatke i znati ih koristiti u situaciji koja to zahtjeva. Naravno, bilo si sjajno kada bi i s njima u toj dobi imali razgovor ili pak poučili ih o opasnosti od stranaca, što učiniti ako se izgube i slično. 

Što treba znati?

Jedan prosječan četverogodišnjak (a naravno, i stariji i mlađi, ovisno o djetetu), trebao bi znati: 

  • svoje ime i prezime
  • kućnu adresu
  • naselje u kojem živi
  • ime i prezime od roditelja
  • broj mobitela od mame i tate (iako će većina klinaca to uspjeti upamtiti tek kasnije)

Što se tiče malih klinaca, mudro je napisati osobne informacije na unutrašnjost jakne. To je vrlo mudro napisati na svaki komad odjeće u slučaju da idete na putovanje, u drugi grad, državu ili na neko nepoznato mjesto. 

Osobni podaci djece i zašto su važni

U slučaju da se klinac izgubi – recimo u šoping centru, i kupac prepozna dijete u nevolji, odvede ga do infopulta, mališan će znati reći svoju adresu i ime roditelja, kako bi ih djelatnik pozvao preko razglasa. 

Kao što ste čuli nebrojeno puta u dućanu!

Također, vrlo je korisno znati takvo nešto ako se mami i tati nešto dogodi, a da je dijete prisutno. Policiji  će biti vrlo korisno znati ime i adresu koju im mališan kaže. 

Isto tako, vrlo je važno mališane naučiti i s kime (ne) dijeliti te podatke!

Najbolji savjet koji je već godinama aktualan je naučiti dijete da samo traži pomoć i to od – mame s djecom. Dakle, učite dijete da ako se izgubi da potraži mamu s djecom. Mame će najprije reagirati s obzirom da i same imaju djecu. Isto tako, najprije će naći način da pomognu izgubljenom djetetu. 

Primjerice, ako ste izgubili mališana u trgovini bilo bi dobro da se prvo obrati nekoj mami s djecom ili – teti na blagajni. Teta je osoba koja radi u trgovini i vrlo vjerojatno se već susrela sa sličnim situacijama. 

Također, uputno je klincima reći da vas nikada, ali nikada ne traže. Vrlo vjerojatno su uplašeni i uzbuđeni, pa će se vrlo lako dezorijentirati. Recite im da se obrate najbližoj mami ili potraže: dućan, poštu, ljekarnu, ambulantu, bilo što. Vrlo je bitno da znaju kako razgovarati sa strancima. 

Vježbajte što ako sa svojim djetetom:
  • Što ćeš napraviti ako ti se obrati nepoznati čovjek?
  • Što ćeš napraviti ako se razdvojimo?
  • Koji su tvoji osobni podaci?
  • Što ćeš napraviti ako se izgubiš u šoping centru?
  • Što ćeš napraviti ako te nepoznati čovjek pozove na sok?
  • Što ćeš napraviti ako ti nepoznati čovjek nudi bombone?

Foto: Freepik