Tijekom spavanja znatno se smanjuje lučenje sline, a izostaju pokreti usnica i obraza koji osiguravaju samočišćenje zubnih površina. Stoga se šećeri duže vremena zadržavaju na površini zuba i pogoduju razmnožavanju bakterija.
Roditelji često dolaze jako zabrinuti kod zubara i kažu kako su djetetu u kratkom vremenu nastali crni nagrizeni zubići, a oni se trude oko higijene zubića svoje djece. Gdje onda nastaje problem i što je karijes bočica?
Crni, nagrizeni zubići uzrokovani su bakterijama u ustima, no otkud bakterije u ustima vaše bebe ako u njima prvobitno po rođenju nema bakterija? Bakterije dospijevaju u usta prilikom boravka u vrtiću tijekom “socijalizacije” s drugom djecom. Ipak najčešće se radi o prijenosu s majke na dijete.
Prilikom pripreme obroka ili hranjenja djeteta majka nerijetko kuša pokoji zalogaj istom žlicom. Jasno je da majka i dijete do tada nisu imale iste stanovnike usne šupljine.
Karijes bočice
Prehrana bogata ugljikohidratima i nedostatna oralna higijena pogoduju nastanku agresivnog karijesa, koji uzrokuje veliku štetu na mliječnim zubima.
Tijekom noći trebalo bi izbaciti zaslađene napitke u bočicama i dati djetetu obične vode ako je žedno.
Naime, tijekom spavanja znatno se smanjuje lučenje sline, a izostaju pokreti usnica i obraza koji osiguravaju samočišćenje zubnih površina. Stoga se šećeri duže vremena zadržavaju na površini zuba i pogoduju razmnožavanju bakterija, upravo tako nastaje karijes bočice.
Karijes bočice: prevencija
Kako bi se sve ovo spriječilo, zube je potrebno prije spavanja temeljito očistiti. Kod vrlo male djece može se koristiti gazica natopljena čajem od kamilice ili vlažna maramica namijenjena higijeni mliječnih zuba. Kasnije roditelj pere zube djetetu mekanom dječjom četkicom. U početku bez paste za zube (jer dijete ne zna pljuvati), a kasnije dječjom zubnom pastom.
U dobi od 24 mjeseca dijete uči samo prati zube, polako usvajajući higijenske navike, naravno uz mentorstvo odrasle osobe.
Roditelji bi trebali s djetetom nakon što mu izniknu zubići posjetiti stomatologa kako bi dobili upute i usvojili pravilnu tehniku četkanja. Ovim posjetom učinci su višestruki, dijete stječe naviku dolaska u ordinaciju bez bolova te gubi strah od bijele kute, što nerijetko i roditeljima stvara nelagodu.
Karijes bočice: liječenje
Liječenje karijesa bočice u ranoj fazi polazi od bijelih mrlja koje mažemo preparatima fluora uz promjenu prehrambenih navika i održavanje dobre oralne higijene. Kod dubljih lezija zub treba sanirati ispunama, ako je dijete dovoljno zrelo za zahvat te uz veliku potporu i suradnju roditelja. Kad se javi bol i oticanje, zub treba probušiti, a upalu smiriti antibioticima.
Kod učestalih jakih upala (apscesa) zub je potrebno izvaditi. Ako primijetite da i vaše dijete ima promjene po zubićima, najbolje bi bilo dovesti ga na prvi pregled. Dijete bi trebalo posjetiti stomatologa već kad mu prvi zubić nikne (otprilike u šestom mjesecu života), jer onda redovitim kontrolama, edukacijom roditelja o pravilnoj oralnoj higijeni, fluoridacijom mliječnih zubića možemo prevenirati i prepoznati rani dječji karijes te ga po potrebi pravovremeno liječiti. Profesionalnom fluoridacijom ojačava se zubna caklina mliječnih zuba i smanjuje osjetljivost na djelovanje bakterijskih kiselina, što pridonosi ljepšem osmijehu vašeg djeteta.
Tekst: Gordana Tonković, dr.med.dent.
Foto: Freepik