Svi griješimo, to je činjenica. No, dragi tate neka vam ne bude teško poslušati što vam netko drugi ima za reći…
-
Tate misle da im ne treba pomoć
Muškarci su navikli na to da im pomoć jednostavno ne treba. Okej, treba im, ali zbog načina odgoja u našim predjelima (nismo rekli balkanskim), muškarci najčešće ne žele prihvatiti pomoć. Ali imajte na umu da bi u roditeljstvu baš svakom dobro došla pomoć! Pokušajte nakratko pregristi jezik i ponekad poslušati savjet, posebno ako dolazi od vaše partnerice ili druge osobe kojoj vjerujete.
-
Pretjerano su kritični
Kad djecu želimo nečemu naučiti, moramo biti vrlo oprezni kako to činimo. Naša djeca moraju znati da smo im mi najpouzdaniji saveznik, a ne najgori kritičar. Ne morate raspravljati o svakoj sitnici koju pogrešno naprave.
Velika je vjerojatnost da već i sami znaju što su i kako pogriješili. Umjesto toga, pitajte ih kako se osjećaju, što bi napravili drukčije da se to ponovo dogodi, ohrabrite ih. Ispričajte im priču o tom kako ste vi napravili sličnu grešku.
-
Misle da postoji rješenje za sve
Ponekad vam život jednostavno slomi srce. Na sam spomen tuge tate često počnu s „Da, ali…“ u potrazi za rješenjem problema, čime žele mališanima umanjiti bol. No ponekad se jednostavno treba pomiriti s tim i pružiti mališanima zagrljaj kao utjehu. Ne morate uvijek sve riješiti. I ne mora uvijek sve biti – dobro.
-
Tate se ne petljaju
Kad sve to oko roditeljstva postane preteško, tate se ponekad – ukoče. Požele se isključiti iz svega. Nemojte! Odvažite se, pa i prvi reagirajte, ne čekajte da vas netko na to potakne. To će značiti puno za vaše samopouzdanje.
-
Prave se da su neranjivi
Djeca moraju vidjeti naše osjećaje, čak i one koji nisu ugodni i lagani. Tate često žele biti stijena, pokazati djeci da su neuništiva, neranjiva. I možete i dalje biti takvi! Ali to ne znači da ne smijete pokazati da vas boli ili da patite. Mališani to moraju vidjeti da bi znali kako se s tim i oni mogu nositi.
Foto: Pexels