Za razliku od razvojnog poremećaja kuka, koji se izvana ne vidi, promjene u obliku i položaju stopala vide se od rođenja, te ih pedijatri, ali i roditelji, lako prepoznaju.
Nenormalna stopala u tek rođenog djeteta izazivaju strah u roditelja i izvor su emocionalnih poteškoća u obitelji. Srećom, najčešće promjene koje viđamo u novorođenčadi lako se liječe ako se započne na vrijeme.
KALKANEOVALGUS STOPALO najčešći je deformitet uopće: stopalo je povučeno prema prednjem rubu potkoljenice, toliko da ponekad gornja površina stopala dodiruje potkoljenicu. Unatoč dramatičnom izgledu, taj deformitet je tek posljedica položaja u maternici i ispravlja se vježbama koje roditelji provode kod kuće.
Operacijsko liječenje nikad nije potrebno.
UVRNUTO STOPALO ili equinovarus je deformitet stopala koji se također vidi od rođenja: taban je usmjeren prema unutra, a stopalo je uvrnuto poput kifle. Na tisuću rođene djece uvrnuto stopalo ima tek jedno do dva djeteta, a uzrok tog složenog deformiteta je nepoznat.
Donedavno se većina uvrnutih stopala u svijetu operirala s više ili manje kratkoročno zadovoljavajućim rezultatom. U najnovije vrijeme dječji ortopedi u svim važnijim centrima u zapadnom svijetu koriste se Ponseti tehnikom, kojom se stopala mogu ispraviti bez operacijskog zahvata gipsanim povojima u razmacima kroz pet-šest tjedana. Za uspješno liječenje Ponseti tehnikom ključno je početi rano, već sa tjedan do dva dana starosti. Stopalo je tada podatno za oblikovanje, a rezultati su i dugoročno izvrsni.
ADDUCTUS STOPALA su stopala kojima su prednji dio i prsti uvrnuti prema unutra. Najčešće se prednji dio stopala može bez poteškoća dovesti u pravilan položaj. Potrebne su vježbe istezanja koje roditelji provode kod kuće. Ako se položaj ne može korigirati u pravilan položaj lakšom manipulacijom, potrebno je posjetiti dječjeg ortopeda. Ortoped se može odlučiti za gipsani povoj koji će postupno ispraviti stopalo bez posljedica u budućnosti. Operacijsko liječenje gotovo nikad nije potrebno.
U ranoj dobi javljaju se i rjeđe promjene sustava za kretanje, primjerice kao posljedice porođajne traume ili upale zglobova, koje zahtijevaju hitan pregled te liječenje. Navedene bolesti imaju upečatljivu kliničku sliku koju vaš pedijatar ne bi trebao propustiti, te bi vas na vrijeme trebao uputiti dječjem ortopedu
Dr. Igor Šmigovec
Poliklinika Terapija, Zagreb