Zdravlje i prehrana

Oralno zdravlje trudnice

Iako je trudnoća zasigurno najljepše razdoblje u životu svake žene, to je i vrijeme brojnih promjena na koje se žensko tijelo, u vrlo kratkom vremenu, mora naviknuti: endokrinoloških, imunoloških, metaboličkih, dermatoloških, vaskularnih, emotivnih i mnogih drugih promjena.
Svaka je trudnoća priča za sebe, i svim je budućim mamama uvijek zajednički jedan jedini cilj: roditi zdravu bebu, ali i očuvati svoje zdravlje jer jedino je zdrava, sretna i zadovoljna mama ona koja će svojoj bebi moći dati najviše od sebe, a oralno je zdravlje itekako važan čimbenik u očuvanju cjelokupnog zdravlja trudnice.

Zaboravimo narodne priče
Uz oralno zdravlje trudnice u narodu se i danas provlači nekoliko mitova koje bi trebalo raskrinkati jednom za svagda. Nekoć se govorilo kako će svakom trudnoćom trudnica izgubiti jedan zub, i doista je u vrijeme naših baka ta izreka vrijedila jer je zbog nedovoljne oralne higijene i izbjegavanja posjeta stomatologu u to doba često dolazilo do upala zubnog mesa, karijesa i posljedičnog gubitka zuba.

No, mi ipak živimo u 21. stoljeću, u vremenu kada je ljestvica higijenskih standarda podignuta na jednu sasvim novu razinu, kada su žene navikle na redovite sistematske i stomatološke preglede te gubitak zuba više nije opcija – niti za jednu jedinu trudnicu.

Drugi je narodni mit vezan uz izbjegavanje posjeta stomatologu u trudnoći – stomatolog se u trudnoći nipošto ne smije zaobilaziti jer on je najbolji prijatelj i vašeg osmijeha, ali i zdravih zubića vaše bebe. Stomatolog će vam dati savjete o oralnom zdravlju, preispitati vaše prehrambene navike, zaštititi zube od karijesa, procijeniti u kakvom je stanju vaše zubno meso i, ukratko, spriječit će na vrijeme nastanak bilo kakvih problema u usnoj šupljini koji bi se mogli pojaviti u trudnoći.
Od problema, na prvom bi se mjestu mogli pojaviti karijes i gingivitis, ili čak parodontitis, koji bi mogao prilično zakomplicirati vašu trudnoću, no o tome nešto kasnije.

Hormonalne promjene
Dobro je poznato kako se u trudnoći zbog povećanog djelovanja hormona i fluktuacije razine estrogena i progesterona javlja i povećana sklonost upalama zubnog mesa. U trudnoći zubno meso postaje lagano otečeno i vrlo osjetljivo te u slučaju da se trudnica ne brine dovoljno za svoje oralno zdravlje, zubni plak može postati odlična podloga za rast bakterija i posljedične upale zubnog mesa – gingivitis i parodontitis.

Osim toga, u trudnoći se javlja i povećana kiselost sline, koja može biti uzrokovana i trudničkim jutarnjim mučninama, ali i promjenom prehrane – treba znati kako je povećana kiselost svakako jedan od čimbenika koji pogoduju nastanku karijesa. Kako bi se uklonila opasnost od nastanka karijesa, sve je buduće majke potrebno upozoriti na nužnost ispravne oralne higijene i obvezno uklanjanje zubnog plaka.

Važno je zato koristiti četkice za zube sa sintetskim, mekanim vlaknima, zaobljenim krajevima i kratkom glavom, a zubna pasta neka bude ona s fluorom, ali bez abrazivnih čestica koje bi mogle oštetiti vašu zubnu caklinu. Pored četkice i paste za zube, savjetujem rabiti i zubnu svilu te po potrebi tuš za usta.

U slučaju da trudnica pati od jutarnjih mučnina, savjetujem da se uvijek nakon izbacivanja sadržaja želuca zubi operu, a usta isperu vodom jer kiselina može nagristi zubnu caklinu.

Kako se hraniti u trudnoći?
Nužno je smanjiti unos šećera jer šećer, zajedno s lošom higijenom, dovodi do stvaranja karijesa, stoga vodite računa da ne uzimate šećer između obroka.

Tijekom trudnoće svaki plod od majke dobiva sve što je potrebno za rast i razvoj, te je trudnicama prijeko potrebna zdrava i raznovrsna prehrana s dostatnom količinom i omjerom bjelančevina, ugljikohidrata, masti, kalcija, željeza, fosfora i dr. Nedostatna i jednolična prehrana nažalost može uzrokovati poremećaje mineralizacije mliječnih zuba u djeteta.

Zakažite prvi kontrolni pregled
Već na samom početku trudnoće, u prvom tromjesečju, odlučite se na prvi kontrolni pregled i posjet svom stomatologu, te tako osigurajte optimalno oralno zdravlje – i za sebe i za svoje dijete.

U prvom je tromjesečju potrebno odstraniti zubni kamenac i napraviti detaljan pregled stanja u vašim ustima. Trudnicu je potrebno uputiti ne samo u učinkovitu i pravilnu njegu zuba nego i u važnost zaštite zuba topikalnom fluoridacijom te joj objasniti kako je njega zuba u trudnoći i za nju i za bebu iznimno važna.

Kako se tijekom prvog tromjesečja trudnoće razvija najveći broj djetetovih organa (to je trudničko razdoblje poznato i po nazivu "vrijeme organogeneze"), ono je i najznačajniji dio trudnoće za plodov razvoj.
Upravo je iz tih razloga velik broj stomatologa suglasan kako je invazivnije terapijske zahvate, u cilju smanjenja bilo kakvog potencijalnog rizika za plod, sigurnije odložiti za drugo tromjesečje. No, postoje neka trudnička stanja koja zahtijevaju neodgodivo liječenje, a ipak se mogu obaviti s minimalnim rizikom.

Tekst: dr. Zdenko Trampuš,
DDS Ortoimplant Dental Spa