Većina pojava u blizanačkoj trudnoći ista je kao i u svakoj drugoj. Ipak, neke od njih malo su izraženije.
U svakom slučaju, čeka vas jedna čarobna pustolovina, mnogo posla, ali i dvostruka radost!
Specifičnosti trudnoće
– Neki od klasičnih simptoma – mučnina, pospanost, veći apetit i nagon za mokrenjem, žgaravica, napetost u dojkama – mogu biti povećani.
– Maternica trudnice koja nosi blizance puno je veća od trudnice koja nosi jedno dijete. Kako raste, pritišće mjehur pa je zato i mokrenje učestalije. Ta potreba za mokrenjem ostaje do kraja trudnoće.
– Budući da se maternica i ligamenti rastežu, buduće mame osjetit će kontrakcije, no radi se o lažnim trudovima koji podsjećaju na menstrualnu bol. Neugodan osjećaj prolazi za nekoliko minuta.
– Uobičajeno je da sve trudnice, pa tako i one koje nose dvije ili više beba, povremeno osjećaju umor i iscrpljenost. Tijelo se trudi proizvesti dovoljno hrane i prostora za bebe pa mu pružite sve potrebno: dovoljno sna, zdrave hrane i svu pažnju koju „dom“ za dvije bebe zaslužuje.
Optimalna težina
Potrebno je posebnu pažnju posvetiti održavanju težine. Odaberite laganu, uravnoteženu prehranu. Tijekom trudnoće potrebno je ograničiti unos soli, pa tako i tijekom iščekivanja blizanaca. Ako je potrebno, ginekolog će vam propisati dodatno uzimanje kalcija i željeza. U blizanačkoj trudnoći težina se značajno povećava tijekom prvih mjeseci, a optimalan dobitak na težini je 15 kilograma. Ne prati je povećani rizik od gestacijskog dijabetesa, ali se može razviti kao i u jednoplodnoj trudnoći.
Psihofizička priprema
Zbog činjenice da će porođaj vjerojatno biti prijevremen, dobro je započeti ranije s psihofizičkim pripremama. No osim saznanja da ćete svijet razveseliti s dvjema bebama, ili s više njih, i pojačanog opreza koji se savjetuje tijekom trudnoće, ne postoji ništa što bi vašu trudnoću značajno razlikovalo od drugih.